YEREL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 10:37   Güncelleme : 11-02-2021 10:49

AKTAŞ'TAN ESNAFLARIN DURUMU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AKTAŞ'TAN ESNAFLARIN DURUMU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Virüs ile ilgili tedbirler alınmaya başlayalı neredeyse 1 yıl olmak üzere. Bu süre içerisinde en büyük sıkıntı esnaflarımızın üzerinde oldu. Özellikle kafe, kafeterya, lokanta, restaurant, düğün salonları ve kıraathaneler perişan oldu. Bir çok esnaf kardeşimiz işini bıraktı, kapattı, borçlanarak durumu idare etmeye çalıştı veya biraz malı mülkü varsa satıp bu dönemi atlatmaya çalıştı, çalışıyor. Bir işyeri aylarca kapalı kalırsa sonucun ne olacağı malum.

Geçtiğimiz günlerde Kayseride tanınmış bir lokantacı kardeşimiz 42 kişi ile çalışıyorduk. Şu an 3 kişiyiz diğer arkadaşları evlerine gönderdik ve sadece paket servis için çalışıyoruz. Dedi. İşten çıkarılan binlerce kardeşimiz oldu. Kısa çalışma ödeneği ile evine gönderilen kardeşlerimiz var. Yani durum vahim.

Yine geçen gün kapalı olan esnaf kardeşlerimiz cumhuriyet meydanında bir basın açıklaması yaparak feryat ettiler. Seslerini ilgililere duyurmaya çalıştılar. Tamamen kapalı durumda olan bu esnaflarımızı bırakın işyerlerini açsınlar. Eğer böyle devam edecek olursanız, yarın bir gün hadi açın dediğinizde ortada açılacak esnaf kalmayacak.

Hafta içi açık olan esnaflarımızın da hafta sonları açık olabilmesi için hafta sonu yasaklarını kaldırın. Ortada tam bir adaletsizlik ve çifte standart var. Zincir marketler açık ama diğer esnaflarımız kapalı. Avrupada hafta sonu yasağı diye bir uygulama yok. Bu marketler a dan z ye her şeyi satıyorlar. Satmadıkları bir şey yok. Bu durum özelde kayseri esnafımız açısından genelde ise tüm ülke esnaflarımız açısında iflas demektir.

Sn. Cumhurbaşkanımız Elazığ mitingi yapıyor insanlar üstü üste. Üstelik birde üzerlerine çay atılıyor.

Ak parti kongreleri üst üste büyük kalabalıklarla yapılıyor.

Ak parti kayseri teşkilatları hafta sonu yasak masak dinlemeden ziyaretler yapıyor.

İnsanlara birbirinize ziyarete gitmeyin deniliyor. Ama bakıyorsunuz Ak parti kayseri teşkilatı 10 günde 1000 ev ziyareti diyerek kapı kapı evlere ziyarete gidiyorlar.

Turizm merkezleri, kayak merkezleri, marketler, avmler serbest çalışıyor. Tüm buralardan virüs yayılmıyor bulaşmıyor. Ama kapalı esnaflarımıza geldiğinde çok tehlikeli virüs yayıyor diyerek kapatıyorsunuz. Bu hiçbir hukuk sisteminde hakka, adalete ve vicdana sığmadığı gibi akılla mantıkla da örtüşmez.

Esnaflarımızı serbest bırakın 7 gün işyerlerini açsınlar ve satış yapabilsinler. Virüs nedeniyle zaten satışları fazlasıyla düşmüş durumda. Mağdur ettiğiniz esnaf kardeşlerimizin Vergi ve sigorta borçlarını silin ödenmiş kabul edin. İş yeri kiralarını ödeyin. Elektrik ve su faturalarını da ödeyin. Bu süreçte bu işyerlerinde çalışırken kapandığı için işinden olan vatandaşımıza iş bulun ve asgari ücretten maaşlarını ödeyin.

Devlet keyfi kararlar alarak mağdur etmek için değil ihya etmek için vardır.