YEREL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 11:02   Güncelleme : 28-01-2021 11:02

AKTAŞ'TAN BASIN AÇIKLAMASI

AKTAŞ'TAN BASIN AÇIKLAMASI

Melikgazi belediye başkanı Sn. Mustafa Palancıoğlu 31 mart 2019 seçimlerinden önce projelerinin tanıtım programında aynen şöyle söylemişti. “Okullar camiler önemli olduğu kadar insana hitap eden çalışmalarda olması gerekiyor…… Gönül belediyeciliği diyorsak bunda en büyük kasıt aile yapısına gençliğe İSTİHDAMA eğitime sahip çıkacak belediyeler demek anlıyorum.” diyor. Yani gönül belediyeciliğinin İSTİHDAM demek olduğunu söylüyor.

Ancak seçildikten sonraki dönemlerde biz ne zaman işsizlere iş bulun desek belediyelerin iş bulmak gibi bir görevi yok diyerek cevap verdiler. Yani o günden sonra kendileri ile çeliştiler. 

Bugünlerde Serbest bölge Kayser Aş yönetim kurulu başkanı olan sn. Palancıoğlu serbest bölge iş insanlarımızı ve fabrikaları ziyaret ederek bir araya geliyor.  Umuyoruz ve bekliyoruz ki sn. palancıoğlu’nun bu ziyaretleri İstihdama yöneliktir. Umuyoruz ve bekliyoruz ki bu ziyaretleri iş insanlarımızın daha çok ihracaat yapmaları yönünde hayata geçirecekleri projeleri görüşmek içindir.

Bugün Serbest bölgede aktif olarak faaliyet gösteren 80 civarında fabrika var. 5000 civarında insanımız çalışıyor. Burasının daha cazip hale getirilmesi ve buraya yatırımcının daha fazla çekilmesi şarttır. Bu görüşmelerden biz bu yönde atılacak adımlar bekliyoruz.

Buradaki fabrikalarımızın yurtdışı fuarlarına katılımlarının sağlanması, yeni pazarların bulunması, bir çok ülkeye iş adamlarımızla beraber seyahatler gerçekleştirerek diplomatik temaslarda bulunulması, daha çok nasıl satarız bunun yollarının aranması ve görüşmeler yapılması şarttır. 

Ali ekspress ve Ali baba gibi global e ticaret modelleri örnek alınarak sadece serbest bölgemizdeki üreticilerimiz değil, Osb lerimizdeki üreticilerimizide dahil ederek ürettiklerimizi tüm dünyaya satmanın modelleri geliştirilmeli ve girişimlerde bulunulmalı farklı fikir ve projeler üretilmelidir.

Serbest bölgede kullanılan doğalgaz ve elektriği nasıl daha ucuza sunabilirizin yolları aranmalı. Kayser Aş nin aldığı koordinasyon bedeli % 10 lardan % 5 lere hatta % 3 lere çekilmeli ve tüm üreticilerimize eşit olarak uygulanmalıdır.

Ticaret bakanlığı nezdinde görüşmeler yapılarak % 85 ihracaat ve % 15 iç Pazar olan satış zorunluluğu %50 %50 olarak ruhsatlandırılması temin edilerek serbest bölgenin diğer üreticilerimiz içinde cazip hale getirilmesi sağlanmalı. Hacmi daha da genişletilmelidir.

Sn. Palancıoğlu’nun iş insanlarımızla yaptığı görüşmelerden bu yönde girişimlerin çıkmasını ve hayata geçirilmesini bekliyor ve umuyoruz. Sosyal medya üzerinden görüşme sonrası yaptığı paylaşımlarında “Sanayicilerimizin daima yanında olmaya devam edeceğiz.” Diyor. Bunun altının doldurulması şarttır Sn. Palancıoğlu. 

Merak ediyoruz sizin “iş insanlarımızın yanında duracağız” dan kastettiğiniz şey; paylaştığınız fotoğraftaki gibi iş adamlarımızın yanında durarak poz vermek midir acaba?