VİDEO HABER
Giriş Tarihi : 02-07-2020 11:36   Güncelleme : 02-07-2020 12:42

AKTAŞ, SİMİTÇİLERİ GÜNDEME GETİRDİ

AKTAŞ, SİMİTÇİLERİ GÜNDEME GETİRDİ

Sadet Partisi Melikgazi ilçe başkanı Sinan Aktaş’ın haftalık basın değerlendirmesinde şu görüşler yer aldı:

Birkaç gün önce simit satıcısı kardeşlerimiz dernek başkanları Behçet Kılıç bey ile beraber toplatılan tezgahları ve yıllardır zabıtalarla yaşadıkları sorunlarla alakalı görüşmek için büyükşehir belediye başkanı sn. Memduh Büyükkılıç ile görüşmek için belediyeye gittiler.Ancak dertlerini anlatmaları ve durumlarına bir çözüm bulmaları maalesef mümkün olmadı.

Uzun zamandır Simitçiler dernek başkanı Behçet bey bu sorunu çözmek için uğraşıyor. Simitçilerin belli noktalarda,hijyenik bir şekilde, görselide gayet güzel olan araba şeklinde sarı kırmızı renklerde bir satış standı ile satıcının giyeceği güzel bir kıyafetle satış yapacağı bir çalışma yapmış. Gördüm gayet güzel bir çalışma olmuş. Belediye başkanlarının yapması gerekeni sn. Başkan yapmış. Görsel anlamda şehrimize bir renk katacak,aynı zamanda turizmede katkı sağlayacak bir çalışma olmuş. Ama maalesef Sn. Başkanı dinleyende dikkate alanda yok.

Encümende alınan karar ile simit satıcısı kardeşlerimize de tebligat yapılmadan bir gece ansızın simit tezgahları toplanmış ve götürülmüş. Bu kardeşlerimiz yıllardır bu işi yapıyorlar ve ailelerini böyle geçindiriyorlar. Ayrıca 81 vilayetinde tamamında ilçelerde dahil olmak üzeri her yerde simit satıcısı vardır ve şehrin belli noktalarında satış yaparlar. Hatta bir çok vilayette bu iş Simitçiler dernek başkanımızın yaptığı formata benzer gayet güzel bir şekilde yapılır. Ama Kayseri’de bu işler konuşarak değilde zor ile zabıta marifeti ile yapılıyor maalesef.

Bir simit satıcısına 7 bin TL cezamı yazılır. Simit satıcısı ile mahkemelik mi olunur. Bu nasıl bir belediye yönetimidir anlamak mümkün değil. Ama bunların hepsi olmuş maalesef.

Sn.Behçet kılıç diyor ki; muhatap bulamıyoruz. Kime derdimizi anlatacağız bilmiyoruz. Hiç dikkate alınmıyoruz. Neden bize yardımcı olmuyorsunuz diyor. Kayıtdışı olmasınmı diyorsunuz. Tamam olmasın ama bu insanlara neden böyle zulmediyorsunuz. Kayseride zaten var olan ve pandemi süreci ile dahada artan 120 bin işsiz ordusuna yenilerinimi katmaya çalışıyorsunuz.

Şehirde ruh bırakmadınız.Bir tek güvercilerimiz kaldı. Çocukluğumda bürüngüz cami ve civarında Turşu-Kete satanlar olurdu,elmaşekeri, pamuk şekeri, çaman ekmek satanlar olurdu. Şimdi bunların hiç birini göremiyoruz. Turizmin yoğun olduğu bölgelerde bu işler çok güzel stantlarla ve belli noktalarda kirada alarak belirlenen noktalar sıralı dönerli olacak şekilde ve kontrollü olarak gayet güzel yapılıyor. Şehre hem ruh katıyor,hemhareket getiriyor hemde renk veriyor. Bu işi kendine meslek edinmiş kardeşlerimizde bu şekilde evlerine ekmek götürme imkanı buluyor.

Ülkemizin her yerinde gayet güzel yürütülen bu işler şehrimizde neden bu kadar sorun oluyor ve neden çözülemiyor bunu anlamak asla mümkün değil.

Büyükşehir belediye başkanımız Sn. Memduh Büyükkılıç beye sesleniyorum. Lütfen Simitçiler dernek başkanı Sn. Behçet kılıç beyi çağırınız,konuşunuz ve bu kardeşlerimizin sorunlarını çözünüz.  (Kurum Haber)