SİYASET
Giriş Tarihi : 10-01-2020 11:55

AKTAŞ: GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

AKTAŞ: GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Saadet partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

Gençlerimiz bizim en değerli zenginliğimizdir. Ama maalesef şehrimizde ve ülkemizde gençlerimizin durumu içler acısıdır. Özellikle üniversite öğrencilerimizin basit olmasına rağmen bir çok talepleri hala yerine getirilememiş ve eğitim anlamında bu gençlerimiz istedikleri karşılığı üniversitelerimizde bulamamışlardır.

En başta olan kaygı İşsizlik.Ben mezun olduktan sonra iş bulabilecekmiyim kaygısı. Genç öğrenci kardeşlerimiz maalesef neredeyse % 30 u bulan genç işsizlik kervanına mezun olduktan sonra katılma durumunda kalmaktadır. Üniversitelerimizle iş hayatı arasında ciddi bir kopukluk vardır.

Üniversitelerimize kadro alımlarında tam bir siyasi ve ideolojik ortam vardır. Kadro alımlarında Liyakata değil daha çok siyasi anlamda dayısı olanlara öncelik verilmektedir. Buda gençlerimiz üzerindeki umutsuzluğu dahada büyütmektedir.

Kayserimizde öğrencilerimiz ulaşımda çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Özellikle sabah ve akşamüzeri okula giderken ve dönerken otobüsler yetersiz olduğu gibi hınca hınç dolu ve balık istifi gibi gitmek zounda kalmaktadırlar. Bazı mahallelerimizde bu sıkıntı gün boyu böyledir. Mesela Eskişehir bağları böyle mesela Anayurt özellikle böyle. Mutlaka bu mahallere en seferlerin dahada sıklaştırılması ve daha büyük otobüslerle hizmet verilmesi şarttır.

Kayserimizde özellikle Yurt anlamında ciddi sıkıntılar vardır. Devlet yurdu ihtiyacın sadece 1/3 ünü karşılamaktadır. Şehrimizde 60.000 üniversite öğrencisi vardır ve kalacak yer sıkıntısı çekmektedir. Bir çok öğrencimiz ise özel yurtlarda ve evlerde kalmaktadırlar. Bu sorun ile ilgili ortaya konmuş bir projede yoktur.

Bugün bir öğrencimizin aylık en az 1000 Tl ye ihtiyacı vardır. Ancak herkese verilmemekle beraber devlet Kredisi ve burs alan öğrencilerimiz aylık 550 tl almaktadırlar ki asla yeterli değildir. Zaten ailesinin de maddi imkanı olmadığını düşünürsek kalan ihtiyacını bu öğrenci nereden karşılayacaktır.

Özellikle maddi imkanı olmayan kız öğrencilerimizin bu konuda çok öncelikli olarak ihtiyaçlarının karşılanması şarttır. İstanbulda intihar eden Sibel Ünli kızımızın kartında 1 tl çıkması ve sosyal medya hesabından artık katlanamayacağım ifadelerini kullanması durumun vehametini ve ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Üniversite öğrencilerimiz özellikle staj yeri bulmak noktasında ciddi sıkıntı çekmektedir. Başvurulan işyerleri SGK sorunu nedeni ile staj için öğrenci kabul etmeye pek sıcak bakmamaktadır. Üniversitelerimiz devletimizin ilgili kurumları ile iletişime geçerek öğrencinin Staj yeri bulma konusunda önündeki engelleri mutlaka kaldırmalı hatta üniversiteler bu konuda öncülük ederek Staj yerlerini bizzat kendileri temin etmelidirler.

2.öğretime sürekli artan oranlarda öğrenci alımına devam edilmekte ancak alınan harçlar mutlaka kaldırılmalıdır. Hatta okulları uzayan öğrencilerden de harç alımının kaldırılması şarttır. İstisnalar kaideyi bozmamakla beraber hiçbir öğrenci okulunu uzatmak istemez.

Üniversite sınavına girip barajı geçmesine rağmen yaklaşık 900 bin öğrenci tercih yapmamaktadır.  Yapılan bir ankete göre öğrencilerin %65 i istediği bölümler için puanının yeterli olmaması nedeni ile,% 27 si kazanma şansı olduğu bölümü bitirdiğinde iş bulamama kaygısı taşıdığı için ve % 13 ise eğitim kalitesinin düşüklüğünü neden olarak göstermektedir.

Başarılı gençlerimiz maalesef sahip çıkamadığımız ve yeterli imkanı sunamadığımız için ciddi anlamda bir beyin göçüvermekteyiz.

Özgür bilimsel çalışma ortamlarını oluşturamadığımız sürece bu göç devam edecek 100 bin lira maaşda verseniz özgür çalışma ve araştırma ortamı sağlanamadığı için hiçbir bilim adamını ülkemize getiremeyiz, beyin göçünü de durdurumayız.

Maalesef gençlerimizde ahlaki ve manevi dejenerasyon hızla yayılmaktadır.

Kayseri gençlik kollarımız köşe başı buluşmaları çalışması yaparak şehrimizde cadde,sokak,otobüs durakları ve kafeleri gezerek gençlerimizle iletişime geçmekte onlara çay ve tatlı ikram ederek sohbet etmektedirler.  Görünen manzara şu ki;

Gençlerimiz arasında  Alkol,sigara ve uyuşturucu bağlılığı giderek artmaktadır.

Sosyal medya ve bilgisayar oyunları bağımlılığı gençlerimiz için ciddi bir tehlikedir.

Tv Dizilerindeki karakterler gençlerimize tam bir rol model olmaktadırlar.

Gençler arasında muhabbet sevgili ve kız üzerine olmaktadır.

Ateizm, Deisizm, Agnostizm ve inançsızlık giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durum İmam hatip ve diğer lise seviyesindeki gençlerimiz de de görülmektedir.

Sosyal Faaliyet imkanları neredeyse yok denecek kadar azdır.  Sinema ve Tiyatro biletleri öğrencilerimiz için oldukça pahalıdır. Kaliteli diyebileceğimiz üst düzey Tiyatro sahnelemelerine şehrimizde göremiyoruz.

Kütüphanelerimiz hem yaygın değil hem de yetersiz gelmektedir.

Bırakın şehir dışını yurt dışını gezip görmeyi Kayserinin içindeki tarihi mekanları ve müzeleri dahi maddi imkansızlık nedeni ile gidememektedirler.

Belediyelerimizin gençlerimiz için ortaya koydukları bir proje maalesef yok.

Çok sıklıkla geziler, Sportif faaliyetler ve bilimsel çalışmalara gençlerimizi maddi bir maliyet çıkarmadan bu konularda ciddi projeler üreterek gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirmelerinin önünü açmalıyız ve bu konularda oldukça yoğun projeler üretmeliyiz. Ancak büyükşehir,Melikgazi ve diğer belediyelerimizde dahil meclis toplantılarının gündemlerinde gençlerimizi ilgilendiren 1 tane bile gündem maddesi duyamadık bugüne kadar.

Bir akademisyenden dinlemiştim. Şöyle diyordu. “Geçtiğimiz yıllardı ABD de bir üniversiteye ziyaret gitmiştim. Üniversitenin her yerinde her adımınızda ya bir Çinli yeya da bir japona çarpıyorsunuz. Bir Türkü karış karış dolaşsanız zor buluyorsunuz.” Demişti.

Diyoruz ki; Lütfen gençlerimize sahip çıkalım. Gençlerimizi ziyan etmeyelim. Değilse geleceğimize umutla bakamayız . (Kurum Haber)