EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-07-2020 11:41   Güncelleme : 09-07-2020 11:41

AKTAŞ: ESNAF VE TÜCCARIMIZA SESLENİYORUZ

https://www.youtube.com/channel/UCjzcYgWmuT2NDjN8UPD876A?view_as=subscriber

AKTAŞ: ESNAF VE TÜCCARIMIZA SESLENİYORUZ

Saadet partisi Melikgazi ilçe başkanı Sinan Aktaş, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

Bize gelen bilgilere göre Almanya Türkiye’ye gelecek olan gurbetçilerimize “Türkiye’ye giderseniz ve orada Corona olursanız. Tedavi masraflarınızı biz karşılayamayız. Masraflar tamamen size ait olur.” diyormuş. Başka neler söylüyorlar bilmiyoruz. Bu sadece bize ulaşan küçük bir bilgi.

Şimdi böyle bir durumda bu sene gurbetçilerimizin Kayseriye gelişleri oldukça zayıf olacak gibi görünüyor. Hal böyle olunca dört gözle gurbetçilerimizi bekleyen esnaflarımızın hali nice olur hiç düşünemiyoruz bile. Pandemi sürecinde son 3 ayda satış yapamayan ve ciddi sıkıntılar yaşayan esnafımız yaz döneminde bunu telafi edemeyecek olursa sıkıntıları ve problemleri kat be kat aratarak büyüyecektir.

Her ne kadar geçte olsa dışişleri bakanı sn. Çavuşoğlu ve Turizm bakanı sn. Ersoy geçtiğimiz günlerde Almanyaya gittiler ve Almanya’nın tavrını değiştirmesi Alman turistlerin Türkiyeye gelmesi için bir takım görüşmeler yaptılar.

Peki şehrimizin seçilmişleri Milletvekilleri ve Belediye başkanları ne yapıyor? Neden gurbetçilerimizin şehrimize gelmelerini sağlayacak çalışmalar yapmıyorlar? Öyle anlaşılıyorki esnaflarımızın durumu yaşamakta oldukları ve yaşayacakları sıkıntı onları çok ilgilendirmiyor .

Başta Sn. Özhaseki olmak üzeri tüm Milletvekillerimiz! Ayrıca yine Başta büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere Melikgazi, Kocasinan, Talas ve diğer belediye başkanlarımız, Ticaret odası ve esnaf odası başkanlarımız lütfen hareket geçiniz. Avrupa ülkelerini gecikmişte olsak tek tek ziyaret ediniz. Oralarda ilgili yöneticilerle görüşünüz. Hatta gurbetçi kardeşlerimizle bir araya geliniz,onlara Kayserimizin durumunu anlatınız. Virüs ile ilgili korkulacak bir durum olmadığını, herhangi bir şekilde rahatsızlanmaları durumunda tedavi süreci ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını onlara anlatınız. Gurbetçilerimizin şehrimize gelmesini sağlamak için lütfen gayret ediniz, bir şeyler yapınız. Değilse emin olun esnaflarımızın durumu hiçte iyi görünmüyor.

Burada yaşanmış bir hadiseyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Yıl 1996. Başbakan Prof.Dr.Necmettin Erbakan. 54.Hükümet Bakanlar kurulu toplantısında bakanlardan birisi Başbakan Erbakan’a söz alarak şöyle der.

“Efendim çiftçimiz patatesi ve soğanı çok ekiyor. Para etmeyince de döküyor. Bu konuda bir kota koysakta çiftçimiz patatesini soğanını dökmese”der.

Başbakan Erbakan bu bakana şu tarihi sözleri söyler.

“Bana bak Sn. Bakan sen ……devletlerden  sorumlu devlet bakanı değilmisin?Avrupa ülkelerinin bakanları gelip bu ülkelerde kendi çiftçilerinin ürettiklerini satıyorlarda sen neden oturuyorsun? Eline James bond çantanı alacaksın benim çiftçimin ürettiği patatesi,soğanı gidip oralarda satacaksın. Satamıyorsan o koltuğu boşaltacaksın”der.

Bizde diyoruz ki sn. Vekillerimiz, Sn.Başkanlarımız! Esnafımız tüccarımız perişan durumda.Lütfen harekete geçiniz.Avrupa’ya giderek şehrimizde ticari hayattaki daralmayı rahatlatmak ve çözmek için gurbetçilerimizle gerekli görüşme ve çalışmaları yapınız. Yapamıyorsanız yada yapmayacak olursanız, ilk seçimde Kayseri halkı sizin için gerekeni yapacaktır. (Kurum Haber)