SİYASET
Giriş Tarihi : 16-01-2020 11:31

AKTAŞ, BORÇLANMA YETKİSİNE TEPKİ GÖSTERDİ

AKTAŞ, BORÇLANMA YETKİSİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Saadet partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

Büyükşehir meclis toplantısında başkan Sn. Memduh Büyükkılıç’a yine 175 trilyon lira borçlanma yetkisi verildi. Geçen yılda 130 trilyon lira borçlanma yetkisi verilmişti. Tüm bunlara ilaveten İslam kalkınma bankasından iller bankası aracılığı ile 30 milyon Euro yaklaşık 195 trilyon lira daha borçlanma yapıldı. Toplantıda Ulaşım Aş içinde 32 trilyon liralık bir borçlanma teklifi getirildi ancak Sn. Büyükkılıç bunu geri çekti. Neden çekildiğini soranlara da daha büyük bir rakamla tekrar geleceğini söyledi.

Alınan bu borçlar nerede kullanılacak bilinmiyor. Sadece islam kalkınma bankasından alınan kredinin yeri belli onun dışındaki borçlanmalar ne için? eski borcu ödemek için mi bilmiyoruz. Çünki mecliste bu konuda izahat yapılmıyor. Ancak muhalefet sorarsa yoksa sadece okunup oylanıp geçiliyor. Oylamada ayrı bir facia zaten.

Sn. Büyükkılıç büyükşehir belediyesinin borcunun 2 katrilyon olduğunu söyleyenlere hayır 1.2 katrilyon diye beyanda bulunmuştu. İş başına geldiği günden bugüne borçlanmaları hesap edersek bu güne kadar Sn Başkan 500 trilyon ilave borçlanma yapmış olacak. Önceki borcuda dikkate alırsak henüz görevi başında daha 1 yılı bile doldurmadan 10.ayın içinde an itibari ile büyükşehir belediyemizin 1.7 katrilyon borca ulaşmış olacak.

Büyükşehir belediyesinin bütçesi 1.39 milyar. Belediyenin borcu bütçesinin 1,5 katı olmuş olacak. Böyle giderse borç döndürülemez hale gelecek.

Sn. Başkan böyle borçlanmaya devam ederse kendisinden önceki başkan Sn. Çelik’i fersah fersah sollamış olacak. Borç yiğidin kamçısı değildir Sn. Başkan. Borç yiğidi öldürür bilesiniz. Borçlanarak değil,bir şekilde kaynak bularak yönetmenin yoluna bakmalısınız. Değilse gidişat bir çıkmaz sokak haberiniz olsun.

Diğer taraftan Melikgazi’de de Büyükşehirdede denetim komisyonları oluşturuldu. Sen ben bizim oğlan misali denetim listesi oluşturulmuş. Kendi kendilerini denetleyecekler nasıl olacaksa.

Muhalefet, gerek Melikgazi meclis toplantısında gerekse büyükşehir toplantısında Sn. Başkan bizden de 1 kişi alsaydınız iyi olurdu şimdi dahil ederseniz seviniriz denildi ancak dinleyen kim. Sn. Başkanlar yine bildiklerini yaptılar ve kendi listelerini  oylayıp geçirdiler.

Açıkçası ben muhalefetin yerinde olsaydım. Bir listede ben hazırlar ve oylamaya sunardım. Kabul edilsin edilmesin Sn başkanların uygulamasına karşılık bence olması gereken bu idi. Muhalefette bunu yapmadı.Bence bu bir eksiklik.

Hasılı kendileri çalıp kendileri söylüyorlar. Dinliyor gibi yapıyorlar ama kimseyi dinlemiyorlar. Allah encamımızı hayreylesin. (Kurum Haber)