YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 16:47

AKKIŞLA'DA "YENİ YOĞURT BAYRAMI VE KİLİM FESTİVALİ" DÜZENLENDİ

AKKIŞLA'DA

Kayseri'nin Akkışla ilçesinde "Yeni Yoğurt Bayramı ve Kilim Festivali" yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Üsküdar Yaylası 'nda düzenlenen festival, Kayseri Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisiyle başladı.

Yaklaşık 200 yıllık Türkmen geleneğinin devam ettirildiği etkinlikte, vatandaşlar yaylaya kurdukları çadırlarda hamur yoğurup yaptıkları sıkmaları misafirlere ikram etti.

Festivalin açılışında konuşan Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan, önemli bir Türkmen geleneğini yaşatmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Her geçen yıl festivali daha düzenli ve geniş kitlelere ulaşacak şekilde organize etmeye çalıştıklarını belirten Arslan, Üsküdar Yaylası yolunun asfaltlanması nedeniyle yetkililere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da bu tür etkinliklerin toplumsal birlik ve beraberliğin güçlenmesinde son derece önemli olduğunu vurguladı.

"Festival Ağası" seçilen Büyükkılıç 'a Türkmen kıyafeti giydirildi.

Etkinlikte yöresel kıyafetler giyen kadınlar, yün eğirdi, def çalıp türkü söyledi. Çeşitli oyunların da oynandığı festivalde aşıklar yöresel türküler seslendirdi.

Festivalde ayrıca kuzu güzellik yarışması yapıldı.

Etkinliğe, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Kayseri Bağımsız Milletvekili Baki Ersoy ve çok sayıda davetli katıldı.

İlk baharda koyunları ile birlikte yaylalara çıkan Türkmenler, ilk etapta kuzuların beslenmesi ve gelişmesi için koyunlardan süt almazlar.

Mayıs sonu Haziran başlarında koyunlardan alınan ilk süt yoğurt yapılarak bütün ilçe halkı, çevre köyler, kasabalar ve devlet büyükleri davet edilerek yöresel eğlencelerle, bayram havasında şenlikler yapılır. Bu şenlikler Yeni Yoğurt Bayramı olarak adlandırılır.

AdminAdmin