YEREL
Giriş Tarihi : 03-02-2021 12:47   Güncelleme : 03-02-2021 12:47

ADD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI CEYLAN'DAN AÇIKLAMA

ADD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI CEYLAN'DAN AÇIKLAMA

Gençliğe Emanet ;

ÜLKEMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ ; KURUCUMUZ VE ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN GENÇLİGE EMANET EDİLMİŞTİR.

Ülkemizin kurucusu Ulu önder Mustafa kemal Atatürk milli mücadeleyi başarı ile sonlandırdıktan sonra ülke içerisinde bazı devrimlerin gerçekleştirilmesi gerekliliğinin üzerinde durarak birçok devrimler gerçekleştirmiştir. Bunlardan bir tanesi de kuranın Türkçeleştirilmesi ve ezanın Türkçe okunması ile yapmış olduğu devrimlerdir. İşte bu Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlık benim şiarımdır diyerek Türk ulusunun bagımlı yaşayamayacağını defalarca anlatmasından sonra ülke içerisinde büyük emelleri olan emperyalist düşmanlarca ülke içerisindeki işbirlikçileri durmadan çalışmış ve sürekli halkı galeyana getirmek için fırsat kollamışlardır.

Bunlardan biri de ezanın Türkçe okunmasına karşın , Şubat 1933’te Bursa’da Türkçe ezana tepki göstermek için toplanan bir grup, ezanın yeniden Arapça okunması için valiliğe yürümüş, ancak olaylar büyümeden bastırılmıştır. Bir yurt gezi sırasında bu olayı haber alan Atatürk, 5 Şubat 1933’te Bursa’ya gelerek olaylar hakkında bilgi almış ve akşam Çekirge yolundaki bir köşkte “Bursa Nutku” diye bilinen konuşmasını yapmıştır.

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!” demiştir.

Ayrıca

Sayın gençler, hayat mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı hayatta yalnız iki şey vardır: Galip olmak, mağlup olmak. Size, Türk gençliğine bırakacağımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız.

Milletin yükselme gerek ve şartları için yapılacak şeylerde, atılacak adımlarda kesinlikle tereddüt etmeyin. Milleti o yükselme merhalesine götürmek için dikilecek engellere hep birlikte mani olacağız.

Bunun için dimağlarımıza, irfanlarımıza, bilgimize, icap ederse bileklerimize, pazılarımıza, bacaklarımıza müracaat edecek, fakat neticede mutlaka ve mutlaka o gayeye varacağız. Bu millet, sizin gibi evlatlarıyla layık olduğu olgunluk derecesini bulacaktır.”

1933 Bursa Nutku’nun “içerik” ve “üslubu”yla Atatürk’ün 1923 Nutku’nun ve 1927 Gençliğe Hitabesi’nin “içerik” ve “üslubu” birebir örtüşmektedir. Her üç nutukta da gençlere seslenilmekte, her üç nutukta da Cumhuriyetin, devrimlerin korunmasının altı çizilmekte ve her üç nutukta da gençlerin direnişinden söz edilmektedir.

Bütün aydın ve ATATÜRK çü gençler ülkenin bekası ve cumhuriyetin getirimlerini korumak için kanlarının son damlasına kadar mücadele edecektir bu ulu önderin dediği gibi damarlarında asil kanda mevcut olan bir tutkudur. Türk GENÇLİGİ ATASINA VERDİGİ SÖZÜ YERİNE GETİRECEKTİR VE BU GÜCE SAHİPTİR TÜRKÜYE CUMHURİYETİ LAYİKTİR VE LAYİK KALACAKTIR. TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR.

YAŞAŞIN M.KEMAL ATATÜRK

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE