YEREL
Giriş Tarihi : 04-12-2020 12:47   Güncelleme : 04-12-2020 12:47

5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇILME HAKKININ VERILMESI

5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇILME HAKKININ VERILMESI

 

 

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesinin üzerinden geçen 86 yıl bizlere verilen bu hakların ne anlama geldiğini ne kadar önem taşıdığını bir kez daha anlamamız için bir fırsattır.

Türk kadını Nene Hatun'dur, Kara Fatma'dır. Kurtuluş Savaşı’nda gerek cephede gerek cephe gerisinde hiç bir fedakârlıktan kaçınmamış ülkenin kuruluşunda yerini almıştır. 1934'te elde ettiği seçme ve seçilme hakkı ile de Türk siyasetinde var olma hakkı kazanmıştır. Kadınlarımıza birçok Avrupa ülkesinden önce bu hakkın verilmesi Türk milletinde kadına verilen değerin en güzel örneğidir.

Gönül isterdi ki bu gün kadınlarımızı sadece siyasette, bilimde ya da her hangi bir alanda gösterdikleri başarı ile analım. 1934’te çiçeği burnunda Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlarımıza anlamlı, gücüne güç katan haklar verilirken bu gün aradan geçen zamana rağmen seçme ve seçilme hakkı bir yana kadınlarımızın en doğal hakkı olan "yaşama hakkını" sağlayamıyoruz. Ülkemizde artan kadına şiddet ve taciz olaylarının yanı sıra toplumumuzda yaygınlaşan kadınların ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesi, çalışma alanlarında etkinliğinin azaltılmaya çalışılması gibi birçok konuda zorluk yaşıyor kadınlarımız. İş alanlarında azalan kadın varlığı evinde şiddet gördüğünde kadınlarımızı çaresiz bırakıyor. Ekonomik anlamda desteği olmayan kadın gördüğü şiddeti, baskıyı kabul etmek zorunda kalıyor.

Kendisine verilen seçme hakkını ise bazı kadınlarımız ailesinin etkisi altında kullanmak zorunda bırakılıyor. Seçilme hakkını ne kadar az kullandığını görmek içinde TBMM’de yer alan kadın milletvekili sayısına bakmamız yeterlidir. 

Mevcut iktidarın gelişmişliği elinde olanlarla övünmek değil, var olanın üzerine daha iyisini getirmek olarak gördüğü zaman kadınlarımıza daha iyi yaşam şartları daha iyi haklar sunabiliriz. Kadınlarımızın öldürülmediği, her alanda çalışabildiği, gücünden korkulduğu için sindirilmediği, seçme ve seçilme hakkını gerçekten kullanabildiği zaman gelişmişlikten bahsedebiliriz. 

Seçme ve seçilme hakkının 86. Yılını kutladığımız bu dönemde bir kadın siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partili olarak her zaman kadınlarımızın yanında olduğumuzu belirtir bana ve benim gibi kadın siyasetçilere seçilme, kendi değerlerini savunma hakkı veren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'E tüm kadınlarımız adına bir teşekkürü borç bilirim.