İHSAN GÖRÜCÜ
İHSAN GÖRÜCÜ
Giriş Tarihi : 15-10-2019 11:06

SURİYE BİLMECESİNDEN BİLİNEN SONA ... İNŞAALLAH

Milletin bir kısmı fazla uzun yazıyon ! hocam diyor. Bazıları da gazetenin harfleri küçük diye bana fırça atıyor benim gibi yaşlılar !!! Bu gün kısa iki fıkra ile Suriye trajedisini ve küresel siyasetin çelişkilerini özetlemeye çalışacağım inşaallah, tabii sevgili okuyucularımızın son söz her zaman olduğu gibi. Yorum ve görüşlerinizdir bizim gibi okuma yazmayı meslek edinmişlerin istikamet belirleyicisi. Azıcık düşünürsek ve düşündürebilirsek ne mutlu acizane. Kul kusursuz ve noksansız olmaz ama noksansız da tamama, mükemmele ulaşılmıyor sevgili kardeşlerim.

PAPAZ EFENDİ: KADINLARA AİT BİR ŞEY VAR BENDE

Papaz efendinin birisinin uçakta yeri kadınların ortasına düşmüş. Din adamı olduğu için kadınlar çabuk ısınarak samimi olmuşlar pederle. Ve kaçak bir mücevherleri olduğunu söyleyip gümrükten geçirmelerine yardımcı olmasını rıca etmişler .

Kadınları kıramayan papaz mücevheri pantolunun içine sokar. Gümrük memuru gelip deklere edeceği bir eşyası olup olmadığını sorunca.—Evet, pantolonumun içinde kadınlara ait bir şey var, der.—Çok şakacısınız Sayın Peder, buyurun geçebilirsiniz” demiş gümrükçü.

ÇİL HOROZ AÇ ÇAKALI Tİ YE ALIYOR !!!

Yine tavuklarla uğraşmaktan yorulan kümesin babası çilhoroz azıcık kafamı dinleyip rahat edim, temiz hava alayım diye ormanın hiç gitmediği ara sokaklarına dalmış ve kayıp olmuş. Artık tan yeri ağarmak üzereyken bir canlının kımıldadığın fark ederek irkilmiş. Ortalık hafif aydınlanmıştı, dikkat edince bir de ne görsün aç bir çakal. Bütün gücünü kullanarak uçtu ve en yüksek ağacın tepesine konmuş. Sesini en yüksek volümde açarak ötmeye başlamış.

Çakal ağacın altında birkaç tur attı öfkeyle. Ama baktı ki ağaca çıkamayacak horozu yiyemeyecek. Olmayan zekasıyla plan düşünmüş ve horoza seslenmiş. Bak horoz kardeş namaz vakti çıkıyor aşağı inde cemaat olalım ve ormandaki kardeşlerimizle sabah namazımızı eda edelim beraber kılmanın 87 derece fazileti olduğunu ormanın hocası tilki söylemişti diyerek Müslümanlık taslamış.

Çakalların acımasızlığı, yırtıcılığı hikayeleriyle büyüyen horoz durumun vehametinin farkındaymış. Ufak bir hatanın canına mal olacağını en iyi bilenlerden olarak çakalı oyalamaya çalışıyormuş. O da horoz kardeş acele et güneş doğuyor sonra günaha gireriz acele in diyerek sıkıştırıyormuş. Hep inanmış gibi yapıyormuş çakalın desisesine. Ama bastırıyormuş çakal. Namaz..namaz. .. namaz diyerek. Sağa sola bakmayı bırakta bir an evvel in diye son kez emirle karışık tatlı sert ricasını yüksek sesle tekrarlamış.

Horoz iniyorum tamam bekle bir yere gitme. Müjde karşıdan daha kalabalık bir cemaat geliyor onlarla kılarsak 187 derece daha da sevap alırız iyi oldu hemen iniyorum çakal ağabey diyince çakalın sigortaları atmış gelen cemaat lafını duyunca. O gelen cemaati tanıyormuyum kimler çabuk desene diye sormuş çakal.

Bunlar beylerbeyi ve adamları ava çıkmış olmalı. 40-50 asker, yanlarında da tazıları, av köpekleri. Köpek değil kocaman kaplan mübarekler ne kadar yakışıklı it bunlar adamı bir lokmada yerler Allah korusun.

Çakal kaçmaya başlamış. Horoz alaylı alaylı sormuş nereye gidiyorsun çakal abi hani namazı beraber kılacaktık, niçin fikir değiştirdiniz?

Yahu çilhoroz benim abdestim bozuldu. Yeniden abdest tazeleyeceğim ve geliyorum sen orda bekle sakın inme. Dere uzak yetişemezsem namazı siz kılın beni beklemeyin. Ben derede namazımı kaza ederim, demiş.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA