HASAN ÇİFTÇİ
HASAN ÇİFTÇİ
Giriş Tarihi : 21-08-2019 11:16

SOKRAT İNCESU-2

SOKRAT İNCESU-2

 (1894-18.09.1976)

Fırkamız Uzunköprüden hareket ediyordu. Bölüğün başında atımın üzerinde Aksaray’dan evimin önünden geçiyorum. Halk sokağa dökülmüş 5.Piyade Alayını çiçek alkış yağmuruna tutuyor.ihtiyar peder ve validem kapının önünde gözyaşlarıyla bizi seyrediyor .Atımdan atlıyor kendilerine doğru koşuyorum ellerini öptükten sonra atıma binerek bölüğümün başına dönüyorum. Hepimizin gözü yaşlı kalbi sevinç dolu halk çılgınca (sağolun gazilerimiz diyerek alkışlıyorlar)Çanakkale gazileri geçiyor diyerek etrafımızı kuşatıyor bizi hıçkırık ve sevinç gözyaşlarına boğuyorlardı.

 Güzel İstanbul’umuz sen böyle bir orduya malik olmasan halin nice olurdu. Kim bilir seni hangi düşmana peşkeş çekerlerdi. Erenköy’de Şekercibaşı konağı ile maarif konağına yerleşiyoruz. Burada bütün fırka konaklamış silahlarını siliyor, teçhizatını ve ikmalini yapıyor. Çanakkale tarihine yazdıkları kahramanlık destanlarına daha birçoklarını ilave etmek üzere Kafkas cephesine hareket etmek emri intizar ediyordu.

İşte aziz vatandaşlarım Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında 1915 yılında Osmanlı Ordusu böyle harp etti böyle öldü, böyle öldürüldü ve Osmanlı imparatorluğunun  istiklal ve hakimiyetini böyle kurtardı. Burada gösterdiği yararlılıklarda dünyaya bir daha nam salmış oldu.

Dünyanın her türlü modern silahına malzemesine bol mühimmatına koca dev armadasına ve yeni icat tayyaresine karşı elindeki tek tüfekle,keskin süngüsüyle ve göğsündeki büyük imanı ile aslanlar gibi çarpıştı. Düvel-i muazzama diye anılan ve dünyaya nam salan İngiliz ve Fransız ordularına öyle bir ders verdiler ki asırlar boyunca bunu asla unutamayacaklar ve Türk askerlerinin cengaverliğini civanmertliğini memleket severliğini daima takdir ve hayranlıkla anacaklardır.

Çanakkale ,Gelibolu,Kanlısırt, Arıburnu,Kirte, Seddülbahir ve 1. Dünya savaşına sahne olan Çanakkale harp sahalarını gezmek ve binlerce isimsiz vatan şehidinin yattığı bu mübarek ve mukaddes toprakları ziyaret ederek ruhlarına Fatiha okumak her türkün bir vecibesi ve yurt vazifesi olmalıdır.

BU HARP SAHALARINI ZİYARETTE BULUNAN HER YURTTAŞIN HACCA GİTMİŞ KADAR SEVAP İŞLEYECEĞİNE İMANIM VARDIR.( Sokrat İncesu  ı. Dünya Savaşında Çanakkale Arı Burnu Hatıraları s 52)

Sokrat İncesu Savaş Sonrası İstanbul’a gitmedi ailesi nüfus mübadelesi ile Yunanistan’a gittiler. Bozcaada’ya yerleşti .Rum mahallesinden bir ev ve bir bağ satın aldı. Bağında geceleri lüks lambası yakar komşuları da bu ışıktan istifade ederdi. Türkçe şarkılar söyler gramofon çalardı birde tuhafiye dükkanı vardı dükkanın önünde çok sandalye bulundurur Türklerle Rumlarla sohbet ederdi. Türkler  ve Rumların arasında barış köprüsü idi. Ara sıra Camiye gider vaaz dinler kilisede ayine katılırdı müftü ile sık sık sohbet ederdi. Sokrat’ın çocuğu olmadı eşini ise genç yaşta kaybetti.Kıristina adlı kızı evlatlık edinmiş kızı evlilik çağına gelince Panay adlı delikanlı ile evlendirmiş.Partendie adlı kızları olmuş damat genç yaşta ölünce Sokrat kızı ve torunu ile yaşamış Sokrat’ın İncesu da doğduğu kasabaya gelen Hasan ÇAKICI kesme taşlarla yapılmış. Rum evlerini ve kiliseyi geziyor buraların fotoğrafını çekiyor. Sokrat’ın evini aradığı gerek. Sokrat Karakoyunlu mahallesinde evinin olduğunu tahmin etmekteyim çünkü yazdığı hatıra Çanakkale Arıburnu kitabında Karaosmanoğlu ailesinden bahsetmekte adı geçen aile geniş bir aile olup Karakoyunlu soyadı , Çilsal ve Karaosmanoğlu soyadları halen mevcuttur. 

Sokrat’ın ölümünden sonra torunu ve eşi Sokrat’ın malvarlığını satarak Selanik’e göç etmişler Sokrat’ın evinin kapısında halen Sokrat İncesu yazdığı mevcuttur. Savaşlara Osmanlı Subayı olarak katıldığı için milli bayramlarda törenlerde üniformasını giyer madalyasını takar kılıcını kuşanır törenlere katılırdı.

 1933 yılı Cumhuriyetin 10. Yıl kutlamaları Bozcaada’da 3 gün devam etti Sokrat kutlamalara askerlerin organize ettiği fener alayına ön safta katıldığı akşam olunca ellerinde meşalelerle marşlar söyleyerek bütün adanın mahallelerini sokak sokak dolaştılar arkalarına takılan kız erkek salkım saçak çocukları, ana babaları bu gece  toplanmaya çalışmıştır. Hepsi de askerlerin peşindeydi, minarede ezanlar okundu kilisenin çan sesleri de bu coşkunluğa katıldı. Durmak bilmeden çaldı adanın dağı taşı bugün büyük bir şevkle cumhuriyet bayramını kutladı.  Hele Rumlarla Türklerin genci ihtiyarı kol kola omuz omuza neşeli şarkılar söyleyip sokaklarda Sirtaki ile beraber zeybek oynamaları pek güzel bir manzara arz ediyordu. Sokrat İncesu madalyasını taşırken başını bir başka gururla dikleştiriyor. Kendisine bakanları şöyle bir tepeden süzerek sanki Erkanı Harp Paşasıymış gibi yanlarından yürüyüp bir geçişi var ki görünmeye değer. Askeri kıyafetini saygını böyle gösteriyor Sokrat İncesu.

Sokrat İncesu öğretmenler tarafından okula davet edilir madalyalı üniforması ve kılıcını kuşanarak derse girer ve Çanakkale savaşındaki anılarını anlatırdı. Atatürk’le karşılaştığı anıları hiç unutmadı ve bunu her yerde gururla söyledi. 18.09.1976’ da ise sessiz sedasız aramızdan ayrıldı.

Sokrat bütün adalılar tarafından çok sevilmişti.  Zamanla adaya dışardan gelenler keşfetti burayı çok sevdiler. Her şey eskisi olmamak üzere hızla değişiyordu bu hızlı değişim süresi içinde adanın kahramanı Sokrat da unutuldu gitti evinin yeni sahipleri dış duvarına Sokrat’ın evi yazılar bu yazıyı görenler ise ünlü filozof Sokrat’ın burada yaşadığını düşündüler.

Kaynak :

 1-Sokrat İncesu ı. Dünya Savaşında Çanakkale Arı Burnu Hatıraları

2 -Yaşar Sedat Güldaş Bir Masal Ada Bozcaada

3-İDA LİFE Dergisi  Hasan ÇAKICI

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA