HASAN ÇİFTÇİ
HASAN ÇİFTÇİ
Giriş Tarihi : 20-01-2020 11:37

OSMAN  NURİ  KOÇTÜRK

HASAN ÇİFTÇİ-HÜSEYİN ÇAVDAR

GIDA EMPERYALİZMİNE KARŞI  KAHRAMAN BİR SAVAŞCI:

OSMAN  NURİ  KOÇTÜRK

15. ve 16. yüzyılda İspanya ve Portekiz ile başlayan sömürgecilik, 17. ve 18. yüzyıllarda, İngiltere ve Fransa ile yükselmiş, başta Amerika olmak üzere Afrika ve Asya ülkeleri işgal edilerek yer altı ve yerüstü zenginlikleri yağmalanmıştır. Zamanla bu yarışa Almanya ve diğer sanayileşen ülkelerde katılarak paylaşım kızışmış, sonunda Dünya’yı ateş ve kana boğarak insanoğluna iki büyük savaş yaşatmıştır. 20. yüzyılda  ise ülkelerin siyasal yapıları ortadan kaldırılarak uygulanan sömürgecilik, siyasal, ekonomik ve kültürel  bağımlılığa dönüşerek emperyalizme evrilmiştir. Günümüzde, bütün hızıyla devam eden bu sömürü düzeninin bayraktarlığını A.B.D yapmaktadır.

   1. Dünya Savaşı sonrası, Sevr Antlaşmasıyla Anadolu’yu sömürge yapmak isteyenlere karşı, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk Ulusunun kazandığı Kurtuluş Savaşı, sömürgecilerin ilk yenilgisi olumuştur. Dünya tarihinde Mustafa Kemal ve Türk Ulusu, sömürgeciliğe karşı zaferin ve yakılan meşalenin adıdır. Kurtuluş Savaşının mimarları, silahla kazanılan zaferin ekonomik  zaferlerle desteklenmedikce, gerçek bağımsızlığın  kalıcı olmayacağını çok iyi bildiklerinden, eğitimde, tarım ve sanayide önemli adımlar atmışlardır. Ne var ki, Atatürk’ün ölümü ve arkasından gelen 2.Dünya Savaşı, 1950’de dünyada ve ülkemizde yaşanan siyasi değişimler, kendi kendine yeterli hale gelmekte olan ülkemizin adım adım pazar halıne gelerek, tarımda,  ve sanayide dışarıya bağımlı hale gelmesine neden olmuştur. İşte bu olumsuz gidişin ilerde ulusun bağımsızlığının ve ülkenin bütünlüğünün sağlanmasında yaratacağı tehlikeyi görüp, namuslu aydın duyarlılığıyla, hayatını ortaya koyarak,  karşı koymanın adıdır: Osman Nuri Koçtürk. (1918-1994)

   1950’li yıllarda gıda yönünden kendi kendine yeten Türkiye’nin, yanlış tarım politikaları ile  pazar  haline geleceği tehlikesine dikkat çekerek, bağımsızlığa inanmış, toprağa yürekten bağlı bir yurtsever. ABD’nin dayattığı gıda maddelerine karşı, zeytin, zeytin yağı ve tarhana gibi yerli gıdaları savunan, bundan dolayıda   “Tarhana Osman”olarak anılan bir gıda uzmanı.

   Osman Nuri Koçtürk 1918’de İzmir’de doğmuş, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden askeri veteriner hekim olarak, 1943 yılında birincilikle mezun olmuştur. Güneydoğu Anadolu’da veteriner hekim olarak çalışmıştır. Ankara Üniversitesi’nde biyokimya dalında Doktor Ünvanını almıştır. 1949-1953 yılları arasında ABD’da Missouri Üniversitesi Beslenme Bölümünde eğitim görmüştür. Ankara’ya döndükten sonra askerlikten ayrılmış, Ankara Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görevine devam etmiştir. Bu arada Milli Eğitim, Tarım Bakanlıkları ile Et Balık Kurmlarında görev almıştır. 76 yıllık yaşam süresinde 65 kitap, binlerce makale kaleme almıştır.  Kitaplarından en tanınmışları:  “Gıda Emperyalizmi”,  “Sessiz Savaş” ,  “Açlık Korkusu” isimli yapıtlarıdır. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı konferansları ve radyo sohbetleri ile konunun önemine dikkat çekmiştir. Osman Nuri

Koçtürk, süt tozu, soya fasulyesi ve yağı ile sonere buğdayı konularında tepki göstererek, geniş kitleleri aydınlatmaya çalışmıştır. Bu hareketi ABD ile ülkemizin yöneticiler tarafından hoş karşılanmıyordu.

   Osman Nuri Koçtürk ilk önce, ABD’nın üretim artığı süt tozlarını ilkokul çocuklarının beslenmesi amacı ile yardım adı altında Türkiye’ye gönderilerek kullanılmasına ve dağıtılmasına karşı çıkmıştır. Yardım yutturmacasıyla gönderilen süt tozlarının parası ABD’nin Türkiye’deki bankalarına ödeniyordu. Bu süt tozları kalite kontrolundan geçirilmeden kullanılıyordu, daha sonraki yıllarda bu süt tozlarında kanserojen, alfatoksin mantarı ürettiği ortaya çıkacak ve yasaklanacaktır. Bu ürünler zaman zaman piyasaya sürülüyor, yoğurt yapımında kullanılıyor, tüketici bir kez daha aldatılıyordu. Kaldı ki bizim süt tozuna ihtiyacımız da yoktu, ABD’nin üretim fazlası süt tozları bizim  sütcülüğümüzü de baltalıyordu.

   Osman Nuri Koçtürk’ün ikinci savaşımı, soya ürünlerine yöneliktir. 1960’larda soya  üretiminde dünya birincisi olan ABD, soya ürünlerine pazar bulmak istiyordu. Soya fasulyesi kaliteli bir bitkisel protein, yağ ve posa içeren çok yönlü besleyici, ayrıca toprağı besleyen bir üründü. ABD, soyanın bu özelliklerini öne çıkararak, yardım  adı altında Türkiye’ye çok ucuza soya yağı satmaya başladı. O zamana kadar halkımız kendi ürettiği tereyağı ve zeytinyağı tüketiyordu. ABD’li soya yağı üreticileri ve yerli işbirlikcileri tereyağının damar sertliği ve kalp hastalıkları yaptığı iddalarıyla kârlı ve büyük, Türkiye yağ pazarına el attılar. Ayrıca tezlerini “Zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman” şarkılarıyla, tere yağı ve zeytinyağımıza karşı  soya kökenli margarin ve katı yağları yüceltiyorlardı. Ne yazık ki yerli pazarımızın en değerli ürünlerinden biri olan zeytinciliğimiz, bu haksız yarış karşısında kan kaybetmeye başladı, zeytinlikler  sökülüyordu. Denilenlerin aksine soya yağının tüketimini artmasıyla toplumda damar sertliği ve kalp rahatsızlığı ciddi bir şekilde artmaya başlamıştı. Osman Nuri Koçtürk, halkımız üzerinde oynanan bu kirli oyuna bütün gücüyle karşı çıktı. Bu dünyanın en güzel coğrafyasında yetiştirilen zeytinyağı ve tereyağının önemini, yazılarıyla radyo sohbetleri ve konferanslarla anlatmaya çalıştı. Türk halkına verdiği mesajlar arasında tarhana çorbasını öne çıkardı, bundan dolayı beslenme uzmanımız “Tarhana Osman” olarak anılmaya başlandı. ABD’ye davet edilerek önce satın alınmak istendi, olmayınca tehdit edildi. 1966’da yayınlanan CIA raporunda, Türkiye’de pasifize edilmesi gereken isimler arasında gösterldi. Daha da acısı, margarine karşı zeytinyağını savunan Osman Nuri Koçtürk,  Konya’da bir köşeye sıkıştırılarak öldürülmek istendi, ancak bu saldırıdan büyük bir şans eseri olarak kurtuldu.

   Osman Nuri Koçtürk’ün karşı çıktığı ve yönetenlerce hoş karşılanılmayan üçüncü şavaşımını, ABD’nin Meksika’nın Sonere bölgesinde geliştirilen, ışınlanmış “Sonere Buğdayı”dır. Bu projeye göre çeşitli hastalıklara karşı direnç kazandırılan dayanıklı tohumlar,  bu tohumlara uygun gübreler ve ilaçlarla birlikte bir paket şeklinde gelişmekte olan ülkelere gönderilecek, böylece bütün dünya “yeşil üretim” tarzına geçecekti. Elbette, bütün örnek tohumlar, gübreler ve ilaçlar ABD’den satın alınacaktı. Pilot bölge olarak seçilen Güneydoğu Anadolu’da denenmesi düşünülüyordu. Bu tohum yüksek verim veriyordu ve hastalıklara karşı ışınlanmıştı. Hayatı boyunca aldığı tehditlere aldırmadan, doğru bildiklerini yüksek sesle söyleyen Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk, bu felaket projenin sonuçlarını o günlerde görerek engellenmesini sağlamıştır. Günümüz dünyasında ışınlandırılmış üretim  ürünlerinin ne kadar sakıncalı olduğunu ve yasaklandığını biliyoruz.

   Yaşamı boyunca yanlış ve eksik beslenmenin sonuçlarını inceleyip, halkını aydınlatarak koruyucu hekimliğin önemini anlattı. SSK’nun ilaç fabrikası kurmasının ne kadar önemli ve gerekli olduğuna dikkat çekti. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının ve deterjanın çevre kirliliğine yol açacağını vurguladı. İşçi sendikalarında ve kooperatiflerde danışmanlık yaptı. Bülent Ecevit döneminde CHP’den Ankara milletvekili adayı oldu, kazanamadı. 1972’de kendi isteği ile Tıp Fakültesi görevinden istifa etti.

   “Milyonları çalanlar yüksek ve şerefli mevkilere yükseltilerek baş tacı edilir”ken, Osman Nuri Koçtürk, kendi ülkesinde  dışlandı, aç bırakılmaya çalışıldı, öldürülmek istendi, sürgün edildi, tıp fakültesinde proföserliği engellendi. 12 Eylül’de tutuklandı ve işkence gördü, çıktıktan sonra kabuğuna çekildi. 4-Nisan- 1994  tarihinde aramızdan ayrıldı.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA