FARUK ERGAN
FARUK ERGAN
Giriş Tarihi : 07-02-2020 15:06

OMURGALI OLMAK….!

Omurga, insanlar için önemli bir yapıdır. İnsanlara omurgasız demek bir mecaz olmakla beraber, karakter yapısı ile de direk bağlantısı vardır. Omurgalı olmayı biraz irdelersek insanlar için saygı, toplum kurallarına uymak, nezaket ve empati olmazsa olmaz değerlerdir. Bunları insanın omurgası olarak değerlendirebiliriz. Bir çalışanına karşı, astına karşı, maiyetindeki memuruna karşı ve eşine karşı hakaret dilini kullananlarda bu insani özelliklerin eksik olduğu rahatlıkla söylenebilir. Para, statü ve amir olma yetkisi, kimseye hakaret etme gücü vermez de, vermemeli de. Herkes karşısındakinin insan olduğunu bilip, en az kendisi kadar saygın olduğunu kabul etmeli. Bazı kesimler çok sık kullanır “yaradılanı severiz, yaradandan ötürü” diye, aslında riya kokan bir söz. Sevmiyorsun güzel kardeşim, dürüst olması, taahhütlerini yerine getirmesi, aldığı görevi layıkı ile yapıyor olması seni kesmiyor. Çünkü, Dünya görüşü ve siyasi düşüncesi senin istediğin gibi şekillenmemiş, o yüzdendir ki o insanın, senin için bir kıymeti harbiyesi yok.

Omurgasız bir canlı kolayca eğilip bükülebilir. Günümüz insanlarının birçoğu, şahsi çıkarları için kılıktan kılığa girebiliyor, olumsuz davranışlar sergileyebiliyor, yalakalık ve yüzsüzlük yapabiliyor, kısacası günü kurtarmak uğruna inancından bile taviz verebiliyor ki, işte bu tiplere omurgalı olmak yakışmıyor, üzerlerindeki her türlü insani kıyafet bol geliyor ve insani meziyetler o kişide yer bulamıyor. Bir kişinin sizin yakınınız, anneniz, babanız, sevgiliniz, kardeşiniz, çalışanınız veya alt statüde biri olması, sizin ona saygısızca davranmanızı gerektirmiyor.

Siyaset yaparken de omurgalı olmak, ilke ve inancından sapmadan, yol arkadaşlarınla ters düşsen bile, arkasından önünden dolanmadan, varsa hataları yüzlerine karşı söyleyerek dürüst olmayı gerektirir. Siyasete yeni başlayan gençler ve özellikle istikbal vadedenler, yapamayacağınız şeyleri asla söylemeyin fakat bir söz vermişseniz de mutlaka yapın, eğilip bükülmeyin, dik durun ve omurgalı siyaset yapın. Kimsenin inancı ve etnik kökeni ile ilgilenmeyin, sadece insan olup olmamalarına bakın, doğruluğundan emin olmadığınız şeylerle gündemi meşgul etmeyin. Sabah söylediğini bir saat sonra inkar etmeyeceksin, yalan söylediğin açığa çıkınca, adi, şerefsiz, aşağılık, haysiyetsiz sözcüklerine sarılmayacaksın. Kimse inanmıyor artık sana.

Gazetecide olsan, İş insanı da olsan, Belediye Başkanı da olsan, üst düzey Bürokratta olsan, Sanatçı da olsan, Mahalle Muhtarı da olsan ve çok zengin de olsan fark etmez, önce adam ve omurgalı olacaksın, sonra sana verilen veya üstlendiğin görevi şaibesiz bir şekilde yerine getireceksin Azizim.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA