FARUK ERGAN
FARUK ERGAN
Giriş Tarihi : 06-09-2019 14:09

OLGUNLAŞMAK…..!

Türk Dil Kurumu, olgunlaşmayı şöyle tarif ediyor. İnsanın bilgi, görgü ve hoşgörüsü gereği kadar gelişmiş olmak.

Olgunlaşmak, hayata daha sakin bakmaktır, gençliğin verdiği deli dolu hallerden sıyrılıp daha olgun, daha sakin durmaktır. Daha az konuşup, daha çok dinlemeyi yeğlemektir. Hayal dünyasından uyanıp, sorumluluk almayı öğrenmektir. Günümüz Dünyasında hoşgörüsüzlük, kaba kuvvet, şiddet, fikirlere, inançlara saygısızlık ve olgunlaşamamak almış başını gidiyor. Olgunlaşmak, alçak gönüllü bir insanın başardığı, pişman olmadan, yaptığı her hataya sahip çıktığı bir eylemdir. Nerde, kime, ne söyleyeceğini bilip, bilmiyorum diyebilmek olgunluk emaresidir. Herkesi tanımadığınız kalabalıklarda, inanç, mezhep, ırklar ve etnik unsurlar hakkında olumsuz yorum yapmak densizlik olur.

Birlikte karar vererek başladığınız ortaklığı bitirmek istiyorsanız, anlaşamayacağınızı ve birlikte yola devam edemeyeceğinize karar verdinizse, neden kovulmayı bekliyorsun? “Kağıt üzerinde üyemiz gözüküp de gönlünü ve yolunu bizden ayırmış olanlar varsa onları ayıklamaktan çekinmemeliyiz”.Yol arkadaşınızı yok etmek, sizin ilk işiniz olmadığı gibi son işinizde olmayacak, bu davranışınızın çok fazla prim yapacağını sanmıyorum. Disipline gönderilen arkadaşı da çok mağdur etmeyeceği için, kendisine siyasi rant, siyasi menfaat sağlayacağını beklemesin.

Devletin en tepe mevkiinde görev yapmış insanlar, yeterli olgunluğa erişmiş olsalardı, geçmişte kader birliği yaptıkları günün hatırı için disiplin kuruluna verilmezdi. Disiplin kuruluna verilen zatı muhteremde, kovulmayı beklemek yerine istifa dilekçesini gönderir ve birlikte olmamızın kendimize ve Ülkeye faydası olmadığını beyan ediyorum derdi ve en önemlisi kahramanlık beklentisi taşımazdı. Geçmiş zaman ve yaşadıklarımız bize bilgelik ve olgunluk vermiyorsa, bizden sonraki nesillerden olgunlaşmalarını beklemek ve onlara iyi örnek olmaya çalışmak kendimizi avutmak olur.

Hak, hukuk, adalet ve insaflı olmayı savunmakta olgunlaşmayı gerektirir. Klavyenin başına geçince sevmediğin kimselere salladığın ve hakaret ettiğin kadar, sempati duyduğun ama eleştirmekten korktuğun kurumların yüz kızartıcı, istismar, taciz, rüşvet, kadın cinayetleri ve insanlık dışı uygulamaları içinde iki satır yazacaksın ve lanet okuyacaksın ki olgunlaştığın anlaşılsın.

İlk olgunluk belirtileri, bir insanın aslında hiçbir şey bilmediğini kabullenmesiyle başlar. O her şeyi bildiğini sanan, dediği dedik, ukala ve yaşlı tiplerden olgunlaşma beklemiyoruz. “Ben bilirim,” “ben demiştim,” “ben zaten anlamıştım,” sendromunda olanlarla arkadaşlıkları tekrar sorgulayıp, gözden geçirmek ve mesafeli olmak, olgunlaşmalarını beklemekgerekiyor.

“Başkalarını anlamak olgunluk, kendi kendini anlamak ise daha üstün bir olgunluktur”. Lao Tzu

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA