ÖMER FARUK KOTAY
ÖMER FARUK KOTAY
Giriş Tarihi : 12-11-2019 11:21

MEŞGULLER

İnanır mısınız otizmli kardeşlerimiz üzerine bu gazetede Kayseri Hâkimiyet 2000 de üç haftalık yazı dizisi hazırlarken çok mutlu oldum.

Otizmli çocuklarla vakit geçirip onların denk geldiğim doğum günü partilerine katılırken, onlarla oturup sohbet ederken, eğitim gördükleri sınıflarda beraber yan yana oturup eğitici aktiviteler yapıp çıkışında birbirimize sarılırken çok mutlu oldum.

O günlerde eve gittiğimde ise bu mutluluğun göstergesi olarak yüzümde bir gülümseme hâsıl olurdu.

Hele ki geceleri normalde uyku uyumayan ben o günlerde deliksiz uyudum.

Yani anlayacağınız kâbus yok, otizmli çocuklar rüyalarıma korkunç bir biçimde girmedi.

Utanmak şöyle dursun belki de otizmli kardeşlerimiz ile tanışıp kaynaşmak, zaman geçirmek şu hayatta benim doğru yaptığım, gurur duyduğum ender işlerdendi.

Ee bu söylediklerimi üst üste topladığımızda aklımıza ister istemez şu sorular gelmez mi? Aksaray’da bir ilkokulda otizmli öğrencileri yuhalayanlar neyin davasındalar? Kimden ve neyden utanmakta, kimden ve neyden korkmaktalar? Neden mutsuz olmaktalar?

Bana kalırsa bu zihniyetteki insanlar bakmasını bilen ama güzelliği görmesini şu hayatta bir kez olsun becerememiş sol memelerinin altındaki cevahiri kömür karası, his karası yapmış, bunu maalesef çok iyi becerebilmiş insanlar.

Utanmaktan söz edenler otizmli çocuklardan utanmaktan söz edenler keşke fazla değil tırnak ucu kadar o çocuklardan bir şeyler öğrenebilseler. Otizmli çocukların kocaman yüreklerine koca bir dünyayı sığdırabildikleri bir görseler.

Ama maalesef göremezler çünkü meşguller. Sınıfları, bahçeleri ayırıp otizmli çocuklar ve diğer çocuklar arasında bir duvar örmekle meşguller. Alt sınıf muamelesi yapıp sözüm ona aşağılayıp tüm bunları yapıp üzerine utanmakla meşguller işte sırf bu meşguliyetlerinden ötürü göremezler. Zaten görebilseler eminim ki imrenirler.

Tanıştığım Özel Çocuklar adını verdiğim otizmle alakalı yazı dizisinde de hiçbir utanç, korku duymadan gururla, hayranlıkla, sevinçle bahsettiğim otizmli kardeşimiz Yusuf’u 9. Senfoniyi ve daha birçok eseri kendi kendine öğrendiği orgla çalarken bir dinleseler.

Ama dedim ya hanımlar beyler meşguller otizmli çocukları yaftalamak gibi çirkin, ayıplanacak bir işle meşguller. Ama unutmayın ki utanmakta bu yuhalayanlara değil bize düşer. Bu yuhalayan kara vicdanlı insanlarla aynı ülkede aynı oksijeni soluduğumuz için utanmak kafamıza kese kağıdı geçirircesine utanmak bize düşer.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA