İHSAN GÖRÜCÜ
İHSAN GÖRÜCÜ
Giriş Tarihi : 08-10-2019 10:51

İSRAİL'İ KORKUTAN 2. SELAHADDİN KORKUSUDUR

Bir evvelki yazımızda değindiğimiz Süveyş Kanalı Mısır Kıralı Cemal Abdünnasır güçlenmiş olarak çıktı. Üçlü  ittifakın Süveyş Kanalı operasyonuna teşebbüs girişiminin akim kalması ABD nin bölgeye bir daha çıkmayacak şekilde  yerleşmesine bununla beraber Fransa ile İngilterenin ebediyyen insiyatiflerini kaybetmelerine vesile oldu. Bölgedeki  belirsizlikler İsrailin HITTIN KORKUSU' nu müzminleştiriyor, Siyonist İsrail kuduruyor, kudurdukça saldırganlaşmaya taa o

zamanlarda başlamıştır.Yahudi yazar Amnon Rubinstein'e göre 60 lı yıllar, Altı Gün savaşına dek, İsrail-Yahudi toplumu  açısından bir "Ulusal Sinir Bozukluğu" dönemiydi. Etrafımıza baktığımızda dünyayı iki parçaya ayrılmış olarak görüyorduk: bizi yok etmek isteyenler ve bizim yok edilmemizi engellemek için hiç bir şey yapmayacak olanlar diyor yazar. "İsrailin  kendinden başka dostu yoktur" sloganı ile özetlenen bu sosyo psikoloji, 1967 deki "Altı Gün Savaşı"nda elde edilen büyük askeri zaferin  Hıttin Korkusunu yok etmeye engel oldu.Yahudi toplumunda  uluslararası öperasyon ve kuşatılma duygusu ve endişe yayılıyordu. Nitekim 1967 deki askeri zafer de çok geçmeden boşa gitti.

YOM KİPPUR SÜRPRİZİ BİR DEPREMDİ İSRAİL İÇİN

Şimdi kaydedeceğim bilgiler yeni nesil ve dünya kamuoyu tarafından pek bilinmeyen bir olaydır YOM KİPPUR olayı.

Olay şöyledir kısaca  6 Ekim 1973 günü Yahudiler'in Yom Kippur'u yani bayramı idi. O gün Mısır ve Suriye orduları ani bir saldırı  başlattılar. Mısır ordusu Süveyş Kanalını geçip geçerek Sina'ya girip 1967 den sonra oluşturulmuş  ve "GEÇİLEMEZ" sanılan

"BAR LEV" hattını yer ile yeksan etmeye başladı. Suriye ise başarılı bir operasyonla Golan Tepelerinde ciddi bir ilerleme  kaydetti. İsrailliler bir anda büyük şok yaşadılar. "DENİZE DÖKÜLME" endişesi ya da öteki adıyla "HITTİN KORKUSU" Bir  gecede bütün İsrail'i sardı.

Moşe Dayan İsrail savunma bakanıydı o yıllarda. Savaşın ikinci gününde bütün cepheleri gezdiğinde büyük bir yeise  -ümitsizliğe kapılmış ve "Üçüncü Tapınak'ın yok edilme" ihtimalinden endişeli demeçler vermişti(Hz. Süleyman tarafından yapılan Kudüsteki Tapınak tarihte iki defa yok edilmiştir. Bu gün bazı kökten dinci Yahudi İsrailliler Yahudi Devletin' ni "Üçüncü Tapınak" olarak isimlendirip o şekilde tesmiye etmektedir). Bu baskının verdiği panik içerisinde İsrail'liler , "son koz" ları olan nükleer silahları kullanmayı düşündüler. Necef Çölü' nün derinliklerindeki nükleer başlıklı "jERİJHA"  Füzelerini ateşlemeye hazır hale getirdiler.

Ancak ZAHAL (İsrail Ordusu) büyük kayıplar vererek de olsa  9 Ekim günü Arap ilerleyişini konvansiyel silahlarıyla  durdurdu. Bir süre sonrada Suriye ordusunu Golan' dan püskürttü. Buna karşın çok daha güçlü ve stratejik konumu daha  avantajlı olan Mısır ordusuyla yapılan savaş uzun sürdü. İki taraf  arasında Sina Yarımadasında  yapılan  ve çok kanlı geçen tank savaşını  İsrail'in lehine çeviren en büyük faktör ise, genel kanaate ve kabule göre "Savaşın ikinci gününden itibaren Waşington'un İsrail' e yaptığı  yoğun silah sevkiyatıydı.

ABD 'DEN İSRAİL' E 26 BİN ASKER VE SİVİL UZMAN YARDIMI

26 bin askerin ve sivil personelin biz zat savaşa iştirak ederek görev aldığı tarihte görülmemiş bu dev sevkiyat ,

Amerikan ordusunun, 1990 daki Körfez Savaşı hariç , tarihte yaptığı en büyük havadan transferdi.. Transfer o denli yoğundu ki, bazı yorumlara göre " Amerika ile İsrail arasındaki gökyüzü, dev nakliye uçaklarıyla kararmış durumdaydı."

Emperyalist, İslam düşmanı Amerikanın İslam dünyasına karşı İsraile yaptığı bu silah ve katliam sevkiyatı, askeri  yönünden fazla demorilizasyon bakımından İsrail ordusundan fazla Müslüman Mısır ve Suriye orduları ve halkları üzerinde  yıkıcı ve yenilgi psikolojisi oluşturmuştu. Ve Siyonist- Yahudi İsrail'in keyfi yerine gelmişti. O tarihlerde sevkiyatı  sağlayan,düzenleyen bir emperperyalist ABD generaline göre, " İsrailliler askeri açıdan silahlara o kadar da muhtaç

değillerdi, bu bu aslında psikolojik ve moral destek olarak önem taşıyordu. Kısacası sevkiyat, asıl olarak "Hattin Korkusu'nun yenilmesine yaramıştı.

YAZI VE GERİ BİLDİRİM

İsrail'in ikinci Selahaddin (Eyyubi korkusu) yazıları çarşıda ve okuyucular arasında olumlu bir izlenim bırakmıştır. Ben kendi esnaf ve okuyucu çay seanslarında hayatımın tecrübelerini edinen birisi olarak şu kanaate vardım.

"Adam bilmediğini ayağının altına alsa başı göğe değer" fehvasınca daha çok şeyi öğrenmem gerektiği kanaatine vardım.  H.Nazir Polat' ın işyerinde eğitimci Mustafa Sarıkaya kardeşim ve yine İngilizceci eğitimci bir kardeşimizle sohbet edip çay içiyorduk ki Mustafa Sarıkaya hocam İhsan hocam müsaade ederseniz bir şey söyleyeceğim. Buyurun dedim kardeşimize.  Kendisiyle ilk gençlik yıllarından itibaren "İlim Kültür ve Sanat" derneğinden kardeşliğimiz mevcuttur.

Mustafa Sarıkaya hoca; yazıda şu noksanlığı gördüm ve vurgulaman gerekir. Haçlılar Kudüs'e girdiğinde 80 bin  Müslüman halkı canlı halk bırakmadan katletmişlerdi. Ama Selahaddin i Eyyubi Hrıstıyan haçlı ordularını mağlup edip Kuduse  girdiğinde tek bir sivil Hrıstıyana zerre kadar zarar vermemiştir ayrıca dini ticari hiçbir kısıtlama getirmemişti, bunu  vurgulamanı rıca ediyorum " diyerek, bildiğimiz ama unuttuğumuz çok önemli ve  tamamlayıcı bilgi vermiştir. Yazıların  böyle akil insanlar tarafından takip edilmesi ve geri bildirim alması yazarı yazar yapan birinci etmendir diye düşünüyor  teşekkürler ediyorum bütün okuyucu kardeşlerime. Allah CC önce bizleri sahih Müslüman kılsın, samimi müslümana da Allah'ın  yardımı hakk'dır esir islam beldelerine ve gariban halklarını zülümden azad etsin. Amin. Cihad fi sebiylillah kıyamete  kadar bitmeyecektir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 17 8
 • 2 Trabzonspor 15 8
 • 3 Fenerbahçe 14 8
 • 4 İstanbul Başakşehir 14 8
 • 5 Yeni Malatyaspor 13 8
 • 6 Galatasaray 13 8
 • 7 Sivasspor 12 8
 • 8 Konyaspor 12 8
 • 9 Gaziantep FK 11 8
 • 10 Antalyaspor 11 8
 • 11 Göztepe 9 8
 • 12 Beşiktaş 9 8
 • 13 MKE Ankaragücü 9 8
 • 14 Denizlispor 8 8
 • 15 Kasımpaşa 8 8
 • 16 Çaykur Rizespor 8 8
 • 17 Gençlerbirliği 6 8
 • 18 Kayserispor 4 8
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA