İHSAN GÖRÜCÜ
İHSAN GÖRÜCÜ
Giriş Tarihi : 20-02-2020 11:48

İLBER HOCADAN "CAHİL ÜN CESURUN"ÜZERİNE

Hollanda da misafirdim. Sabahleyin bir bisikletli ordusu öğrenci geçiyordu hoşuma gitti çok değişikti. Şimdi  bizde servis aracı ordusu izliyoruz. Biz çocukken tabanvay-yayan ordusuyduk gecekondudan okula giderken. Baktım Hollandalı  öğrencilerin arasında sakallı makallı ve fazla değilse de yaşlı adamlar var ve talebelerse kendi dilleriyle sohbet  ediyorlar çok çok da saygı görüyorlar. Evladım gençler öğrenci anladıkta bu saçlı sakallı adamlar kim içlerindeki, diye  sordum. Babacığım onlar hocalarıdır deyince kafama şiddetli bir düşünce dank etmişti. Acaba Erciyes Üniversitesinden  şehire öğrencileriyle sohbet edip cevaplar vererek kente yürüyerek gelen ve sorunlarıyla hemhal olan tek bir üniversite  hocası var mı diye elimde olmayarak aklıma takıldı ve hala bu takıntı devam ediyordu ki Mehmet Güntay’ın akrabası Metin  Güntay'ın bir paylaşımı dikkatimi çekti ve aşağıdaki ilmi kuram üzerine bir yazı yazma vazifesi çıkardım durumdan.  Halkımız ne der:? aklı yetenin kadasını alim. Evet Güntay' kardeşlerimi uzun süre vazife yaptığım Erkilet'ten tanır ve  severim. Gençlerini pek hatırlamasam da büyüklerine Allah rahmet eylesin.

Üniversitede, en çok sevdiğim hocamın odasıydaydım diyor İlber Ortaylı. "Bana, ne olmak istiyorsun? dedi hoca.  Entellektüel olmak istiyorum, dedim. Senden entellektüel olmaz, dedi.Şaşırmıştım,sonra,kırılgan bir ses tonuyla. Dersinizi  geçmiş olmama rağmen sürekli dersinizdeyim. Okulda en çok okuyan, araştıran ve tartışmalara giren, hep benim dedim. Senden  entellektüel olmaz, dedi hocam. Çok kızmıştım.Doçentlik tezlerinin konularını bile ben öneriyorum, dedim. Prof gülüm  seyerek geriye yaslandı. Senden çok iyi bir araştırmacı olur. Ama entellektüel olmaz. Nedenine gelince,sana entellektüel  olamazsın dediğimde, bana bir entellektüel gibi niçin olmaz? diye sormadın başta! Aksine alındın ve sinirlendin.Yazarlık  bilgi işidir. Entellektüellik bilgi değil,davranış biçimidir. Bir insanın entellektüel olması için en az üç kuşak ailesi  nin okuması gerekir. Okulun önüne bak. Hepsi son model araç dolu ve hocalara ait. Her sene model yenilerler. Gerçekten  böyle bir yenilenmeye ihtiyaçları var mı? Niçin bu şekilde yaşıyorlar? Çünkü prof ünvanıyla gördüğün o hocalarınızın  kariyerleri ne kadar yüksek olursa olsun,ruhları feodal bir köylü.Güçlerini topluma kabul ettirmek için böyle hava atmak  zorundalar. Gerçek bir entellektüel asla bu güdüyle hareket etmez. Entel feodal köylülere artık diploma ve ünvan da atmak  zorundalar. Gerçek bir entellektüel asla bu güdüyle hareket etmez. Entel feodal köylülere artık diploma ve ünvan da  yetmez. Tıpkı paranın yetmediği gibi." diye devam ediyor İlber hoca. Ve konuyla ilgili olarak ABD li iki bilim  adamı,J.Kruger ile D.Dunning' araştırarak geliştirdikleri bilimsel kuramı işliyor:

 -"Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye  düşündüğünüz oldumu hiç? Mutlaka oldu değil mi? Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan  bazıları, sizde  bir şaşkınlık uyandırdı mı? Çok defa değil mi hem de! Onlara bakıp "Bu cahillik, kendini bilmezlik nasıl  fark edilmez?" diye iç geçirdiniz mi? Tabii ki her zaman ki olağan şeyler gördüğümüz yaşadığımız tipler hepsi.Konuyla  ilgili psikolojik bir kuram geliştiren Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bilim adamlarını izleyelim o halde:  -"Sık sık dediğimiz bu hissi çok yaşamış olacak ki iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce konuyu araştırdıla ve konuyla  ilgili bir tarif, bir sonuç, bir teori ortaya attılar:  -"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olangüvenini  artırır." Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda  şu bulgulara ulaşıldı: 1- Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler. 2- Niteliksiz insanlar,  niteliklerini abartma eğilimin-dedir. 3- Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp  anlamaktan da acizdir ler.4- Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar,  niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar. Bitmedi.Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve  klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi.Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin  “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi  günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı. Soruların yüzde 90'ından  fazlasını doğru yanıtlayan-lar ise “en alçakgönül lü” deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini  düşünüyorlardı. Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

 -“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmak  tan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür Ancak  bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.‘Eksiler’ kariyer açısından  ‘artıya’ dönüşür. Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler… Bu arada, gerçekten  bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek  görevlere kendilik  lerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler.Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler.  Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar. "Ne olur fazla mütevazi olmayın!. "Siz de çevrenize  şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir sürü yüz, bir sürü isim geçti. Bence  Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil  olmamalarıydı". “Dünyanın sorunu; -" Akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA