OSMAN EFKERE
OSMAN EFKERE
Giriş Tarihi : 13-02-2020 12:05

İDARECİLİKTE TİTİZLİK

İslam’ın manevi sembollerinden, Müminlerin Emir’i, Hz. Ömer (Allah ondan razı olsun). Küçük oğlunun elinde küçücük demir parçası gördü. Daha sonra oğluna yavrucuğum, bunu sana kim verdi diye sordu? Halifenin oğlu ey babacığım onu bana beytülmalın görevlisi verdi dedi. Hz. Ömer hemen oğlunun elinden tutarak beytülmalın görevlisinin yanına gitti ve göreliye Hz. Ömer, sana benim çocuğuma bu demir parçasını vermeği kim emretti. Maliye görevlisi, Ömer’e, Ey müminlerin emiri, ben maliyeyi araştırdım, altın ve gümüşten başka bir şey bulamadım, ancak bu demir paçasını verdim cevabını verdi. Hz. Ömer'in yüzü öfkesinden kıpkızıl bir şekilde öfkelenerek Ey kahrolasıcanın evladı, sen haram lokmayı verecek Ömer’in evinden başka verecek bir ev bulamadın mı, al bu parçayı nereden aldı isen oraya koy emrini verdi.    İşte İslam’ın emri, işte Müslüman bir idarecinin örnek olacağı ve hayatını buna göre ayarlayacağı, bir adalet hukuk sistemi. Allah ruhlarını şad eylesin. Altı yüz küsür sene İslam’ın bayraktarlığını elinde tutan ecdat, bütün dünyaya İslam’ın sesini duyurma imkânına sahip olmuşlardır. Ancak zamanımızın bazı yetkilileri ammenin hakkını saman altından su yürütür misali kendi kandığı gibi taraf etrafına da peşkeş çekmeyi ihmal etmiyorlar.

**

SALAT-I SELAMIN ÜSTÜNLÜĞÜ

Allah dostlarından (Zeyit Oğlu Abdullah EL vahidi) Allah ondan razı olsun Bu zat söyle anlatıyor. Bir sene yanımda bir arkadaşla, kutsal belde olan Kabe'yi ziyaret için hacca gitmiştim, ancak yol boyu bir yerden, bir yere geçerken durmadan arkadaşımın Hz. Muhammed üzerine salatı selam getirdiğini işittim.

Kendimi tutamayıp arkadaşıma bu senin her yerde daima salâtı selam okuyuşundaki sır nedir diye sordum. Arkadaşım bana Ey Abdullahi Elvahidi: Bu salâtı selamda bir takım hikmetler vardır. Sonra ben arkadaşıma, Allah sana rahmet etsin, o sır ne ise bana bildirir misin? Nihayet söze başlayarak şöyle dedi.

Ey Abdullah Elvahidi: Ben gecen sene babamla aynı yolculukta idim. Yani hacca babamla giderken yolda babam öldü, ölmeden yani hayatta iken, yüzü beyazdı ruhunu teslim edince yüzünün şekli değişti, bu arada yol yorgunluğu ve babamın ölüm hadisesi oldukça beni üzdü, nihayet babamın naşının (cenazesinin)yanında uykuya dalmışım. Rüyamda gözlerin ondan daha güzel bir yüz görmediği, biri ile karşılaştım, bana o güzel yüz sahibi, Ey Abdullah benim kim olduğumu tanıdın mı?

Bende hayır diye cevap verince, ben Allah Rasulü Muhammed'im dedi. Uykundan uyandığım zaman, Babanın yüzündeki örtüyü kaldır, çünkü o babanın yüzündeki siyahlı kişi, Allah ile babanın arasındaki günahtan dolayıdır.

Ancak baban hayatta iken bana çok salâtı, selam okuduğundan, benin şefaatim onun yüzünü değiştirdi diye beni bir nevi sevince boğdu. Daha sonra ben uykudan uyandım, yüzündeki örtüyü, kaldırdığımda ne göreyim, sanki babamın yüzü ayın on dördü gibi parlak ve aydınlık içinde buldum dedi. İşte Hz. Peygamberin getirilen salâtı selam kişinin durumunu bir anda değişmesine vesile olur.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA