ÖMER FARUK KOTAY
ÖMER FARUK KOTAY
Giriş Tarihi : 31-12-2019 12:04

FARKLILIKLARIMIZ=TAMAMLANMIŞLIKLARIMIZ

Geçenlerde oynanan 2019 yılının son derbisi olarak adlandıran Fenerbahçe- Beşiktaş derbisini bir arkadaşımın daveti üzerine misafir olarak evinde izledim. “Abi biz iki Fenerbahçeliyiz birde Beşiktaşlı bir arkadaş gelecek sorun olur mu?” diye sordu olmaz dedim.

Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu işte o gün bir kez daha anlayıverdim. Seyir zevkimizin tamamlandığını, yükseldiğini hissettim. Eğer biz iki Fenerbahçeli maçı izleseydik o kadar keyif almayabilirdim. Çünkü at gözlüğü takıp ister istemez maça tek taraflı bakacağım için maçın bazı güzelliklerini kaçırabilirdim.

Ama o Beşiktaşlı arkadaş sayesinde maçın bazı güzelliklerini görebilecek, farklı bakış açılarına hakim olabilecektim. Zaten şuan yaptığım işi köşe yazarlığını da açıkçası bu sebepten ötürü biraz daha sevip benimsemekteyim.

Her Çarşamba günü yazım farklı düşünce ve görüş açılarına sahip insanlar tarafından okunur incelenir, kimilerince takdir kimilerince eleştiri alıverir. Buda beni geliştirdiği gibi mutlu eden bir etkendir. Eksiğim okurlar tarafından tamam edilir ya da yazıma derinlik kazandırıverir, beni yeni bir düşünceye hakim kılabilir. İşte buna tabiri caizse bir taşla kuş sürüsü indirmek denir.

Hadi gelin bir başka örnekle biraz daha büyük düşünüp konuştuklarımızı daha da farklı bir noktadan değerlendirelim.

Evlilikler ve ilişkiler diyelim konuştuğumuz mevzuyu birde evlilikler ve ilişkiler üstünden kısaca değerlendirelim. Bana kalırsa evlilikler, ilişkiler dahi bu mantıkla sürdürülebilir. Kendine benzeyen birini değil kendinden farklı olan birini sevmek asıl marifettir. Sevdiğiniz kişi sizin eksik yönlerinizi farklılıklarıyla, farklı bakış açıyla tamamlayabilmelidir.

Aynı düşünceye, bakış açılarına sahip insanlar zaman içinde birbirinden sıkılabilir.

Tek düze monoton bir hayat yaşanmak istenmeyebilir. Unutmayın ki dostlar! Siyahla beyazın arası gri renktir şüphesiz insanoğlu hayatındaki grileri de görmek isteyebilir. Hayat aslında aynılıkla değil farklılıkla idare edilir. Unutmayın ki tutucu bir kimliğe sahip olup farklılıkları göz ardı eden insanların, at gözlüleri takan insanların hayatı yakalama konusunda yetersiz kaldığı su götürmeyen bir gerçektir. Bir bakıma farklılıklarımız bizi birbirimizden ayıran aynı zamanda tamamlayan değerdir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA