FARUK ERGAN
FARUK ERGAN
Giriş Tarihi : 08-11-2019 14:53

DALDAN DALA…!

Çok sık iş, konu veya düşünce değiştirmek. Ne yazayım diye düşünürken daldan, dala olsun dedim. Bir Ekonomiden bir Eğitimden yazmak istedim.

2020 Yılı zam oranları netleşti. Yeni yılda vergi, ceza ve harçlara yapılacak zam oranları kesinleşti. TÜİK’ in resmi verilerine göre yeni yıldan itibaren taşıtlar vergisi, harçlar, trafik cezaları yüzde 22.58, elektrik ve doğalgaza %30 oranında zam yapıldı. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 liradan 288 liraya, en ucuz otomobilin vergisi 861 liradan 1.055 liraya, 4 yıl ve üzeri pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkartılacaktır.

Memurlara yapılacak maaş zammı ve işçilerin asgari ücreti belirlerken, komisyonlar oluşturuluyor ve toplantı üzerine toplantı yapılıyor. Bakan ve Bakanlık yetkilileri, sendika ve işçi temsilcileri, Odalar ve sivil toplum kuruluşlarından üyeler bir araya geliyor, görsel ve yazılı basın günlerce haber yapıyor. 1., 2.ve 3. toplantılarda anlaşma sağlanamıyor ve yüksek hakem kuruluna gidiliyor. Yüksek hakem kurulu üyelerinin belirledikleri zam oranı %3 veya %4. Devlet memuruna veya çalışanına bu ücret artışını reva görürken kendi alacaklarına toplantı yapmadan, uzmanlarına sormadan, tüketiciyi muhatap almadan zam oranlarını belirliyor, % 22.58 ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe giriyor. Seçilenlerde, seçmenlerine sormadan maaşlarına istedikleri oranda zam yapıyorlar.

Devletimiz sunduğu hizmetlerden veya Vatandaşın ödeyeceği vergilerden belirlediği rakamlar kadar gelir elde etmez ise yatırım yapamayacağını, eğitim ve sağlık hizmetlerini yerine getiremeyeceğini, kaliteyi artıramayacağını, savunma ve sınırlarımızı koruyamayacağını belirtmektedir. Bu çok doğru gerekçe ve mazeret ama vatandaşlarda yukarıda saydığımız, sağlık, gıda, ulaşım ve eğitim harcamalarını karşılayabilmek için kendisine yeterli geliri elde etmek istemez mi, yöneticilerin bunu düşünmesi gerekmez mi?

“Bir Bakışta Eğitim.”

OECD nin 2019 Yılı raporuna göre, Türkiye Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranında, 30 Ülke arasında son sırada yer aldı. Kamu kaynaklarından eğitim kurumlarına yaptığı harcamalar listesinin de sonlarında yer alan Türkiye’de okul öncesi okulların %50 sinin özel olduğu bildirildi. Eğitime ilişkin hemen her konuda Dünya ortalamasının çok gerisinde olan Türkiye, okul öncesi net okullaşma oranında dibi gördü. Türkiye’de 3-5 yaş gurubu için çocuk başına yapılan harcama 5 bin 381 dolar iken bu harcamanın OECD ortalaması 8 bin 141 dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Daha önceki yazılarımda kitap okuma alışkanlığı ve Türkçe  okuduğunu anlamakta Dünya sıralamasında çok gerilerde olduğumuz yazmıştım. Aradan yıllar geçti ama değişen bir şey yok, eğitim de durum vahim.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA