HASAN ÇİFTÇİ
HASAN ÇİFTÇİ
Giriş Tarihi : 04-02-2020 11:02

BAYRAK BİR MİLLETİN ŞEREFİDİR

29 Ocak 2020 Çarşamba günü Avrupa Parlamento toplantısında, ırkçı Altın Şafak partisi Yunan Milletvekili İonnis Lagos, Ege Adalarındaki göçmenlerin durumuna ilişkin tartışmalar sırasında, kağıt üzerine basılı Türk Bayrağını yırttı. Yunan Milletvekili, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması konuşulurken, göçmenlerle ilgili konuda söz alarak: “ Burada göçmenlerin haklarını konuşuyorsunuz, Yunan halkının hakkını kim savunacak? Bir tarafta Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Sizin yaptığınız tek şey ise, bize akın akın göçmen gönderen Türkiye’nin saçlarını doğru yönde okşamak, ve bu Türk Bayrağı kanla yıkanmış bir bir bayrak” diyerek bayrağımızı yırtmıştır.

Bayrak, ulusu temsil eder ve kutsaldır. Türk bayrağı binlerce yıldan beri ulusumuzun bağımsızlık sembolüdür. Her ulusun bayrağı onun bağımsızlığını temsil eder ve kutsaldır.

Bunun en güzel örneğini,Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal Paşa, zaferden sonra, yoluna serilen Yunan Bayrağını çiğnemeyerek göstermiştir.

Yunanlıların Ulusumuzun kutsallarına olan saygısızlığının daha vahim örneği, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Beyin Bursa’daki  türbesine karşı yapılmıştır.  12 Haziran 1921 tarihinde Yunan kralı Kostantin, Atina’dan büyük şaşaalı bir törenle yola çıkarak, Yunan Ordusuna moral vermek üzere, yanında başbakan Gunaris ve iki prensi İzmir’e  geldiler. Bursa’da bulunan Osman Gazi’nin türbesine ayakları ile girip, türbeyi tekmeleyerek “Bak Osman biz döndük” demiştir. Yunan Ordusuna yayınladığı beyannamede  “Küçük Asya hayalimizi gerçekleştirin, kutsal göreve kendinizi adamış olunuz, haklı savaşımızı Tanrı takdis etsin” diyerek  Eskişehir’in ellerine geçmesi, işlerin yolunda gitmesi üzerine Ankara Fatihi ünvanını almak sevdası ile acelece cepheye hareket etti. Bu hayalleri birkaç hafta sürdü  22 gün 22 gece devam eden Sakarya Savaşı’nda Sakarya Irmağı Yunan Ordusuna mezar olmuştur. Bu ağır yenilgi üzerine Kostantin sessizce Anadolu’yu terk ederek Atina’ya dönmüştür

26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz ile Yunan Ordusu perişan edilmiş, 9 Eylül günü Türk süvarileri İzmir’e girerek kısa sürede Yunan Ordusunu  Anadolu’ dan atılmıştır. 10 Eylül günü İzmir’e gelen Mustafa Kemal, Konak Meydanı’nda halka balkondan bir konuşma yaparak, İzmir halkının hediye ettiği  çiçeklerle süslü açık bir araba ile , halkın büyük çoşkusu, kadınların sevgisi ,çocukların bayraklarla gösterisi ve süvarilerin nal sesleri arasında Karşıyaka’ya hareket ediyor. Karşıyaka’da İpekçizade İsmail Bey’e ait büyük evin kapısına geldiğinde  içeri girerken,” Buyurunuz geçiniz, bizim öçümüzü yerine  getiriniz, Kral Kostantin bu evden içeri bayrağımıza basarak girmişti, lütfedin, bu lekeyi silin” diye yalvarıyorlardı, yere  kocaman ipekten yapılmış Yunan bayrağı yolluk gibi serilmişti. Mustafa Kemal “ O geçmişte hata etmiş, bir milletin istiklalinin timsalı olan bayrak çiğnenmez, ben O’nun hatasını tekrar edemem” diyerek onu yerden kaldırttı ve beyaz mermerlere basarak içeri girdi.

Zalim Yunan Ordusu, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz sonunda  büyük bir hezimete uğrayarak,  2- Eylül tarihinde başkumandan general Trikopis, erkanı harbiyesi ile iki kolordu kumandanı esir edilerek Mustafa Kemal’in huzuruna getirildiler. Mustafa Kemal Paşa nazik davranıp, onları teselli ederek, sağlıklı olduklarını ailelerine bildirmiştir.

Yunan Ordusu’nun yenilgisi üzerine 22 Eylül 1922 tarihinde albay Nikolaos darbe yaparak, kral Kostantin’in sürgüne göndererek yerine oğlu Yorgo kral yapılmıştır. Bursa’daki ahlaksızlığa katılan başbakan Dimitri Guaris, Yunan birlikleri başkomutanı Hacıenesti, General Yorgo, Atina’da  28 Kasım 1922 tarihinde, savaş suçlusu olarak kurşuna dizilmişlerdir.

Biz yunanlılarda yüzyıllarca bir arada yaşadık, ortak kültürel değerlerimiz odukca fazla, 1829  Yunan bağımsızlığından beri de komşu olarak birlikte yaşıyoruz. Coğrafyalar ulusların kaderidir, yüzyıllarcada birlikte yaşayacağız. Ne varki Yunanlıların bitmez tükenmez düşmanlıkları, sadece kendilerine zarar verir. Yunan halkı ile Türk halkı arasında bir sorun yoktur, sorun ırkcı faşist Yunan siyasetcilerden kaynaklanmaktadır. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA