İHSAN GÖRÜCÜ
İHSAN GÖRÜCÜ
Giriş Tarihi : 24-01-2020 11:10

ATEİZM, AKIL VE BİLİM PLANINDA ÇÖKMÜŞTÜR -2

Geçen yazımızda, tek tanrıcılık-monoteizm, Ateizm -Materyalizm- ve Agnostizm-Şüphecilik- inanç veya inkar ile var  da diyemem yok da diyemem şeklinde özetlenecek felsefi görüşlerine gelmiştik.

 İşin temel boyutunda iki şık vardır sevgili okuyucularım. Üçüncüsü olan Agnostizm de farklı bir görüşten ziyade  inanç veya inkardan hangisinin doğr olacağının bilinemeyeceği fikrine istinad eder. Agnostiklerin iddiası; maddenin ve  diğer varlıkların yaratılıp yaratılmadığının anlaşılamayacağı fikridir. Bunların başında David Hume" Doğal Din Üzerine  Diyaloglar" kitabında Cleanthes ve Philo isimli kahramanlarını konuştururken kahramanı Philo nun dilinden Agnostik  düşünceler serdeder. Ünlü filozof Kant'ta "Saf Aklın Eleştirisi" kitabında maddenin yaratılıp yaratılmadığını, insanın  yaratılıp yaratılmadığınıa bilemeyeceğimizi, bunların anlaşılamayacağını söyler. Kitabında bu şekilde yazmasına rağmen  Kant Allah a C.C. inanırdı Hume nin tanrıya inanıp inanmadığı meşkuktur eserlerine baktığımızda.

ATEİZMİ VE AGNOSTİZMİ ÇÖPE YOLLAYAN BİNG BANG REALİTESİ

 Tarafsız ve kararsız olduğunu söyleyen Agnostikler "Biz bu yaratılış olayının aslını anlayamayız" demekle aslında  büyük bir iddia sahibi olmaktadırlar. Çünkü, eğer "Maddenin başlangıcı vardır" tezi doğrulanırsa "Maddenin başlangıcı  yoktur" tezinin çökeceği, yalanlanacağı yıkılacağı gibi"Maddenin başlangıcı olup olmadığını anlayamayız" tezi de iflas  bayrağı çekecektir. Bu bakımlardan, maddenin başlangıcının kanıtlanması ateizme olduğu kadar agnostizm (şüpheciliğe,  bilinemezciliğe) de nokta koymaktır. Maddenin başlangıcı ve yaratılışı ortaya konduğunda aslında ateistlerin  inançsızlıklarından , agnostiklerin şüpheciliklerinden bilimsel olarak vazgeçmeleri, hakikate teslim olmaları gerekir  bilimsel olarak.

Fakat Enbiya süresi 30. ayeti kerimesindeki ali ifadeyi hatırlarsınız " Yine de onlar inanmayacak mı?" diye ironik  şekilde sorulmaktadır inkarcıların genetiğine işaret edilmekte, noktayı koyacak soru sorulmaktadır. Bing bang'ı tarif eden  bir ayette bu ifadenin geçmesi birçok ateistin ve agnostiğin inanca geçmeyecekleri ve asıl niyetlerinin hakikat aramak  olmadığının ilahi kitap tarafından ispatı-işaretidir kısaca. Velakin artık günümüzde bilimin ortaya koyduğu ilmi  hakikatten yani Bing Bang bilimsel hadisesinin ispatından sonra agnostik olduklarını söyleyenlerin şüpheciliğine, ineği  yaratıcı olarak kabul eden Hindu'dan, ateistlerin inkarının ise ateşi ilah kabul eden ateşgedelerden farklı olmadığı, yani  felsefelerini delilsizlik, kuruntu, mantıksızlık ve bilimdışılık üzerine inşa ettikleri katileşmiş, kesinleşmiştir. Artık  ateistlerin ve agnostiklerin akılcılık ve bilimsellik iddiaları suya düşmüştür.

 Fikir namusu ve bilim adamı haysiyeti taşıyan materyalist bazı bilim adamları bing ban'ın (Kainatın sürekli  genişlemesi)  ispatından sonra yaratılışı kabul etmeye mecbur ve mahkum olduklarını ikrar ve itiraf etmek zorunda  kalmışlardır. Bunlardan meteryalist İngiliz fizikçi H.P. Lipson hakikati şu kelimelerle tasdik ediyor "Bence bu noktadan  daha da ileri gitmek ve tek kabul edilebilir açıklamanın yaratılış olduğunu anaylamak zorundayız. Bunun ben dahil çoğu  fizikçi için son derece itici olduğunun farkındayım, ama eğer deneysel kanıtlar bir teoriyi destekliyorsa, bu teoriyi sırf  hoşumuza gitmediği için reddetmemeliyiz.

 Yine "Deep Time(Derin Zaman) kitabını yazan David Darling eserinin giriş kısmında Bing Bang öncesinden alıp şöyle  bir tarif yapar: "Zaman yoktu, Uzay yoktu..Madde ve enerji de yoktu... Hiçbir şey yoktu...En küçük bir nokta, boşluk bile  yoktu. Bu yokluktan küçücük, olağanüstü küçüklükte bir kıpırtı belirdi.... Ufacık bir titreme ... Hafif bir dalgalanma,  belli belirsiz bir girdap... Bu kozmik kutunun kapağı açıldı ve altından yaratılış mucizesinin filizleri belirdi..."

 KISACA SONUÇ OLARAK

Bilimsel araştırmalar sonuçta, zamanın maddeye, maddenin hareketlerine göre  var olduğunu kanıtlamıştır.Big  Bang'dan önce madde ve maddenin hareketleri de söz konusu olmadığına göre Big Bang'dan önce zaman da söz konusu  değildir.Big Bang ile beraber madde de, zaman da yaratılmıştır. Zaten bunlardan biri diğerine bağımlıdır. Oxford  Üniversitesinden Roger Penrose, Stephan Hawking ile beraber yaptıkları çalışmalarda zamanın evrenin başlangıcı ile  başladığını matematiksel olarak da ispatladılar. Big Bang teorisi ateistlerin "Evren yaratılmış olsaydı başlangıcı olması  gerekirdi" diye kendilerinin de ileri sürdükleri "AN"ın varlığını ispat etmiştir. Kısacası ateizm  bilim, mantık ve akıl (Rasyonalite) platformunda yıkılmış, yerle yeksan olmuştur. Fakat inada, kuruntuya ve keyfiliğe kimse çare bulamaz öyle  inanmaya devam edenlerin haleti ruhiyeleri keyfilik ve muannidlikten ibarettir.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA