MAGAZİN
Giriş Tarihi : 09-09-2019 10:58

DEVELİLER GACER PİLAVINDA BULUŞTU

DEVELİLER GACER PİLAVINDA BULUŞTU

Her yıl Develi Epçe köyünde yapılan “Gacer pilav günü” bu sene Talas Sini Kebap salonunda yapıldı.

Çok sayıda Develi Derneği üyesi ve davetlilerin katıldığı “Gacer pilav günü”nde davetlilere Gacer pilavı eşliğinde şiş kebap servisi organik yiyecekler yapıldı. İş eri sahibinin ikramı mangalda çay servisi ile gönül muhabbeti görülmeye değerdi.

Develi derneği başkanlığına geldiği günden itibaren yeniliklere imza atan farklı projelerle çalışmalarıyla takdir toplayan Develililer dernek  başkanı İsmail Arslan , “Bildiğiniz üzere Gacer buluşmamız her yıl Epçe köyünde oluyordu.

Bu sene değişiklik yapalım dedik ve yine hemşerimizin Talas Sini Kebap salonu mekanı sahibi gönül insanı Faruk Erciyas kardeşimize baş vurduk.  Bizleri kırmayarak mekanını Develi dernek üyelerine açtı. Bundan çok mutlu olduk ve onur duyduk kendisine çok teşekkür ederim. Bundan sonra başka mekanlarda organizasyonlarda yine bunun gibi birlik ve beraberlik içinde gönül sohbeti ile ailelerimizle birlikte olacağız inşallah.

Bugün yine sizinde yakından tanıdığınız Gacer deyince akla gelen isim ve bölgemizin en büyük Gacer üreticisi ve kendisi insanlar güzel beslensin diye bu güzel ürün Gacer’e adamış isim Doğan Özdemir kardeşimiz büyük katkısı bulunmakta.

Biliniyor ki Derneğimiz de eşiyle birlikte Gacer pilavı yaparak bizlere ikram etti. Kayseri merkezde Develililerin bildiği ve şehrimizin bilmediği sağlık yönünden çok önemli buğdaygillerden olan Gacer ekmeği ve pilavını tanıtmak için de büyük uğraş vermekteler.

Sözü fazla uzatmak istemiyorum nerede etkinliğimiz var gel dediğimiz zaman gelen bir gönül insanı kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Öte yandan başkan İsmail Arslan "Kayserimiz bir sanayi, ticaret, turizm ve sağlık merkezidir. Ancak daha da önemlisi medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın avantajı ile aynı zamanda kültür ve sanatın merkezidir. Bu merkezin en önemli kısmını ise Melikgazi ilçesi oluşturmaktadır. Çünkü ticaret merkezleri, kapalı çarşı, sanayi bölgeleri, üniversiteleri ve özelikle nüfusu ile Kayseri'nin lokomotifi durumundadır. Melikgazi belediyesi çalışmaları özelikle eğitim ile el sanatları çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Derneğimiz bir tabela derneği değil bir sosyal dayanışma derneğidir.

Derneğimize  bir çok Üniversite öğretim üyeleri çağırarak çeşitli dallarda konferanslar verilmekte bunun yanında fakir fukara garip gurabaya yardım edilirken dernek olarak eğitime büyük önem veriyoruz ve Üniversite öğrencilerimize burs veriyoruz bu da bizi mutlu ediyor.” Şeklinde konuştu.

GACER EKMEGİ YERSEN ZAYIFLARSIN

Yalnızca Kayseri'de yetişen Gacer buğdayı, zengin lif yapısı nedeniyle kilo aldırmıyor. Buğday kana yavaş karıştığı için de yağ tutum oranını azaltıyor diyen Doğan Özdemir, “Kayseri'nin Develi ilçesinde yetişen Gacer buğdayından yapılan ekmek, zengin protein içeriği ve tam organik olması ile diğer ekmeklere rakip olacak. Hazmı kolaylaştıran ekmeğin, kilo problemi yasayanların yeni çaresi Develi'nin yalnızca 9 köyünde yetişen "Gacer" bugdayıdır.

İçeriğindeki zengin lif yapısı nedeniyle Gacerden yapılan hiçbir ürünün kilo aldırmadığını söyledi. Ürünün, kana yavas karışmasından dolayı vücuttaki yağ tutum oranını da azalmasıdır.

"Ben çocukluğumdan beri bu ekmekle beslenirim ve kilo almam. Diğer buğdaydan yapılmış ekmeği yediğimde 106 kiloya çıktım ama tekrar Gacer ekmeği yemeye başlayınca 86 kiloya düştüm" dedi.
Tanesinin kabuğundan zor sıyrılması nedeniyle 1960'lardan sonra üretimi azalan Gacer buğdayının Develi'deki en büyük üreticisi konumunda olan Özdemir, Develi Turizm Odaklı Kalkınma Projesi kapsamında, Develi Seyrani Ziraat Fakültesi'ndeki öğretim üyeleri ile birlikte, taneyi kabuklarından ayıracakları bir makine yapılma aşamasındayız. Gacerden elde edilen buğday, un ve nisaştadan; ekmek, çorba, pilav, dolma, kek ve pekmezle pişirilen dolaz tatlısının yapılması da mümkün.

Bakın; Erciyes Üniversitesi Develi Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sancar Bulut, diyor ki,"Günümüzde insan sağlığı için tamamen organik ürünler üretilmeye ve tercih edilmeye başlandı. GDO tartışmalarının yapıldığı bir ortam var. Şuan pirinç ve bulgura alternatif olabilecek, normal buğdaylara göre yüzde 5 daha fazla protein içeren Gacer, insanlarımızın sağlık açısından da birçok sorunun çözebiliyor. Günümüzde obezite ve sindirim sistemi ile ilgili şikayetler fazla. Bunun azaltılması adına Gacer önemli bir üründür ve daha fazla üretilmesi gerekiyor. Tüketimi noktasında da tercih edilen bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ekim alanlarını daha da genişleterek bu ürünü daha çok elde etmek istiyoruz. Bu üründen yapılan ekmeğinde tüketimi noktasında önerilerimiz oluyor. İnsan sağlığı için faydalı bir üründür."  Demek ki biz iyi bir yoldayız üretime devam edeceğiz inşallah “diyerek sözlerini bitirdi. YÜKSEL KALKAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA